English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Boulder Dash 1-4 (5)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Teenage Mutant Hero Turtles 1 - návod

Zloduch Shredder (Trhač) zosnoval únos novinářky April. Jeho podobizna se jako první objevuje na obrazovce po startu hry a vyzývá želváky k záchraně jejich přítelkyni, respektive se jim pořádně vysmívá . Během boje máte svůj čtyřčlenný tým celý k dispozici a po stisku klávesy ENTER během vlastního hraní můžete volit do akce libovolného z nich. Každý ovládá svou typickou zbraň - dýky, nunčaky, meče a dlouhou tyč, čehož se dá vhodně využít. Rovněž unaveného bojovníka, kterému dochází energie, lze vyměnit za jiného v plné síle.

 

Hra se skládá z 5 úrovní, které se do počítače nahrají najednou, a z větší části se odehrává v podzemních labyrintech, kde se želváci cítí velice dobře. Po úvodu hry a volbě ovládání se objeví na obrazovce vlevo mapka první části hry a vpravo obličeje všech čtyř želváků se jmény. Posuvem nahoru a dolů si zvolíte prvního bojovníka do akce. Tmavé tečky na mapce jsou vchody do podzemních kanálů, blikající bod je vaše poloha. Tuto svou polohu na mapce ale uvidíte pouze tehdy, když budete na povrchu, nikoliv v podzemí! Tři okénka vpravo pod obličeji želv ukazují výzbroj zvolené želvy (maximálně 3 různé zbraně). Různé zbraně se totiž dají najít na některých místech v podzemí a budovách. Po jejich sebrání si je můžete přepínat pomocí klávesy S (zvolené okénko zesvětlí).

 

Na začátku hry také uvidíte nápis "ZVOL SI ŽELVU" a pod ním okénko se jménem zvolené želvy a sloupcem její energie. Dole je bodové skóre PTS (points/body) a nejvyšší skóre HIGH. Takže vybrat želvu a do toho! První úkol je najít unesenou April. Po startu vidíte areál hry seshora. Pobíhají tu vaši nepřátelé a jezdí jejich vozidla, takže moc neotálejte a šup do nejbližšího kanálu! Pohled shora se změní na detailní boční záběr chodeb, kde se bude odehrávat většina akce. Objevíte postupně mnoho velice podivných bytostí a živočichů, jimž je nejlepší se vyhnout, nebo je opatrně zničit. Najdete tu i ikony (malé obrázky) představující jídlo v podobě kousku pizzy, po které se můžou želváci přímo utlouct. Kromě jídla pak i zbraně a další pomocné a důležité předměty. Jednu chvíli uvidíte i svázanou a sedící April, ovšem dole ji hlídá velice odolný a těžko zničitelný protivník! Postavte se před něj, dejte mu pár ran (zbraň volte dle uvážení) a rychle pryč, opět před něj a takto opakovat, až ho zdoláte (půjde to těžko). April mezitím opět přemístí jinde, a tak prolézáte další a další chodby a také některé budovy, do nichž lze vejít. Používejte mapku (klávesa ENTER) a sledujte oblasti, kam jste se ještě nedostali! V jednom z těchto domů nakonec bude i unesená April.

 

Druhá část je kratší, ale zato těžší. Z textu se dozvídáte, že sluhové Shreddera mezitím podminovali přehradu a hrozí zaplavit město! Kanálem se dostaňte na vrchol hráze a pak skočte do vody! Objevíte se v labyrintu vodních kanálů s počítačovými roznětkami! Ty musíte v krátkém čase (ten běží dole) povypínat (stačí přes ně jen projít). Situaci ztěžuje nejen krátký časový limit, ale i závory se smrtícími laserovými paprsky, které se v různých místech zapínají a vypínají. Zbytečné se ale moc nevracejte a stále kupředu! Po několika pokusech a nezdarech jistě dokončíte i tuto část hry.

 

V další zprávě, před 3 částí hry, se dozvídáte, že tentokrát padl do rukou Shreddera druhý přítel želváků - Splinter (Tříska) a je opět na vás, bude-li osvobozen! Tentokrát se do akce zapojí i skvělé želví raketonosné vozidlo, které lze na povrchu objevit (nastoupíte do něj stiskem tlačítka CAPS SHIFT). Pak už s ním lehce převálcujete chodící a bezbranné přisluhovače Shreddera, kteří tak dostanou to, co si zaslouží. No jo, ale co ty barikády v určitých místech? Přes ně ani želví vozidlo neprojede! A navíc se tu objevují Shredderova obrněná vozidla! Nezoufejte, stačí sestoupit do blízkých podzemních šachet a důkladně je prohledat! Najdete nejen ikony raket, ale i ochranný štít, bumerang, lano, atd. Nalezené předměty rozdělte mezi všechny želváky a pak tyto předměty a zbraně aktivujte podle potřeby stiskem tlačítka S. V tom okamžiku se z želvího vozidla, nesoucího raketovou výzbroj, stává hrozivá zbraň! Raketami lehce zničíte barikády i Shredderova vozidla! V dalším boji se vynikající zbraní stane bumerang, protože nejenže zasáhne daleké cíle, ale zasáhne cíl nahoře i dole a po akci se zase vrátí k vám, minete-li. Skvělé, ne?

 

V podzemí natrefíte i na jakési pohyblivé pásy, které vám budou komplikovat pohyb a boj. Stačí ale stát jen jednou nohou na začátku pásu a budete stát na místě! Pomocí výskoků se dostanete dále. Během procházení podzemí a budov v této části hry se dostanete i na střechy budov. Něco přeskáčete, ale na některé propasti nebudou stačit ani skvělé skoky želváků! Pokud máte u sebe lano, máte vyhráno. Rychle si ho navolte, napne se samo. Máte-li problémy s jeho hledáním, tak na jeho ikoně je vyobrazena postavička na laně. Při druhé pouti po laně si ale dejte pozor, protože na konci číhá opět onen velice odolný a zdatný protivník! Zdoláte-li ho i tentokrát (nic jiného vám nezbývá), uvidíte již brzy spoutaného Splintera, který už netrpělivě čeká na vaše vysvobození. 

 

Váš třetí úkol tak končí a vy spokojeně odlétáte vrtulníkem. Splinter slušně poděkuje a oznámí vám, že se máte i s celým týmem odebrat na letiště, což je již 4 úkol. Tuto část budete určitě řešit zcela hladce, po všech předchozích zkušenostech. Upozorním vás jen na to, že v podzemí musíte najít další zbraň, vrhací hvězdice, tzv. shurikeny. Budete je potřebovat v boji s obřím tankem, který na vás v podzemní šachtě z níž není úniku nastražil samozřejmě opět padouch Shredder. Nejlepší taktika, jak ho zdolat, je přiblížit se k němu tak, aby ho jen kousek vyčuhoval a pálit do něj shurikeny ve výskoku. Po chvíli je po něm a vám už zbývá do konce dobrodružství jen poslední část.

 

Zde se nakonec utkáte ve vše rozhodujícím souboji se Shredderem! Ve mnou testované verzi byla v jednom místě podzemí poněkud vadná a chaotická grafika, ale dalo se to projít a jiné problémy nebyly, tak se nevyděste, stane-li se to i vám! V tomto posledním dílu, jehož řešení nechám již na vás, se dá nalézt i další speciální zbraň, tak se snažte, ať ji tam zbytečně nenecháte ležet! A co když je zrovna potřebná k ukončení 5 části hry? Kdo ví.

 

Teenage Mutant Hero Turtles 1 je výborná a nepříliš těžká hra. Dá se snad zvládnout i bez dodatečných životů. Celé tajemství spočívá v tom, abyste nic neuspěchali a raději na nepřítele vždy chvíli počkali, až se objeví. Zničte ho, až je vždy kousek před vámi! Využijte také jednoho triku. Pokud na některém místě seberete jídlo, tzn. energii, nebo zbraň, vraťte se na povrch a pak opět zajděte do podzemí, třeba i s jiným želvákem. Najdete zde znovu stejné věci na původních místech. Zásoby jsou tedy vlastně nevyčerpatelné! Navíc má tato hra pevně zabudovaný utajený tréninkový režim, který se dá kdykoliv zapnout a vypnout, jenže pak je to celé poněkud moc snadné a hra ztrácí na přitažlivosti. Pokud to ovšem jinak nezvládnete, tak stiskněte během hry současně klávesy CAPS SHIFT, l, 0 a G. Objeví se zpráva a je to! Celkově vzato je tato hra velice vydařená, jak po stránce grafické, tak i technické. Například si všimněte, jak se v podzemních labyrintech posouvá při pohybu želváků pozadí, větší kameny a plošiny se posouvají rychleji a zadní zeď chodby pomaleji - to je tzv. paralaxní scrolling (díky němu bylo zmapování téhle hry o nervy , pozn. Pavero). Kameny mají stíny, želváci na hlavách každý svůj barevný šátek a všechno je tak krásně barevné, jak bývá u spektráckých her jen málokdy.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 13. 12. 2004 | Zdroj: FIFO 12 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist