English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Nightshade (14)
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Sir Fred - návod

Tato hra ze Španělska vypráví o rytíři, který má osvobodit království ze spánku a získat tím i princeznu. Čeká vás cesta přes propasti, hluboké vody, temné kobky, strmé střechy. Cestu vám budou ztěžovat hadi, piraně, katapulty, netopýři a podobně. Dokonce zbraně a důležité předměty mohou být stále jinak uspořádané. Možných je více jak deset kombinací jejich uspořádání. Ale i místo, kde čeká princezna, se mění. Takže můžete hru hrát sedmkrát, osmkrát a můžete najít něco nového. To dělá hru zajímavější a záhadnější. Hra je spíše pro pokročilejší. Procvičte si hlavně rozhoupání na laně (zleva doprava, zprava doleva), střílení z luku (držíte střelbu tak dlouho, dokud není šíp v potřebné poloze a pak střelbu pustíte), také házení kamenem (čím déle střelbu držíte, tím dál doletí). Na závěr, až princeznu získáte, se ukáže na obrazovce krásný grafický efekt a sdělení: "Dobře, máte to. Pokuste se o další cestu".

 

ŘEŠENÍ 1

 

Vyzdvihněte z propasti lano a jděte doleva nahoru na kopec k strmému srázu. Stoupněte si opatrně na kraj a rozviňte lano a spusťte se dolů. Vezměte luk se šípy, rozhoupejte lano a skokem z lana se přehoupněte přes skálu. Vyklusejte nahoru po schodech, vyskočte na řetěz a vylezte na vrchol. Skrčte se, abyste dostatečně vysoko vyskočili, a vyskočte do horní obrazovky. Jak uvidíte píšťalku, postavte se na kamennou plošinu a vystřelte šíp na páčku. Plošina se zdvihne a vy si vezměte píšťalku. Projděte vlevo, zastřelte lukostřelce, a jak uvidíte ve výšce meč, pískáním rozvinete na zemi laso, po kterém si pro meč vyšplháte. Pokračujte vlevo, tu posuňte páčku, což vám umožní vyvézt se plošinou nahoru. Vyskočte z lana na střechu a jděte vpravo. Když nemáte meč, tak se jím opásáte. Rozběhněte se po baště vpravo a skočte do známého vodního příkopu. Plavte co nejrychleji ke štěrbině v pravé stěně zámku. Přeskočte chobotnici, až přijdete k místu, kde postává převozník - starý ožrala. Jak máte flašku, tak vás ochotně převeze. Ale existuje způsob, jak ho obejdete bez darování. Prostě vytáhněte meč a couvejte k chobotnici. Toto opakujte, dokud se neobjevíte za zády převozníka. Utečte hadovi a skočte před nos dalšího hradního strážce, u kterého taste meč a šermujte, dokud ho skrz na skrz nepropíchnete. Pokračujte vpravo do studny, po řetězu s vědrem vyšplhejte nahoru, zastřelte lučištníka a jděte po laně opět nahoru. Skočte vpravo a po píšťalách varhan se dostaňte nahoru. Přeskočte propast, až přijdete vlevo k trůnu se spícím králem. Pomocí luku můžete přelézt po vlajkách nad panovníkovou nejjasnější hlavou. Jednodušší je ale tasit meč a přecouvat přes strnulého krále. Dojděte až do knižnice. Lukem trefíte páčku na skříni a vylezte na pravou horní poličku. Kamenem přepněte druhou páčku na zemi a seberte klíček. Vraťte se tam, kde jste vylézali ze studny. Pokračujte směrem vpravo až do hladomorny. Z ní už není úniku. To vám vadit nemusí. Klíčkem si nejprve otevřte levou kobku a vezměte kohoutek. Nezapomeňte klíč, kterým otevřte pravou kobku. Kohoutek připojte k pumpě a napusťte místnost až po strop vodou. Nezapomeňte také na kříž. Vplavte do otvoru vpravo až k lanu, po kterém se spusťte dolů. Ocitnete se v pekle na horoucích kotlích. Starého chudáka Belzebuba vystrašte křížem. Potom jednoduše po lanech přelezte k princezně.

 

ŘEŠENÍ 2

 

Vezměte kus masa, hoďte ho dravé pirani a jakmile věnuje pozornost potápěcí se šunce, plavte o 106 do štěrbiny vpravo. Kamenem zabijte chobotnici a vezměte zápalky. Popojděte co nejvíce vpravo k převozníkovi, rozběhněte se vlevo, přichyťte se na laně a přeneste se přes chobotnici vlevo. Z vodního příkopu budete po laně šplhat na balkón. Rozběhněte se po celé délce balkónu, vyhoupněte se na lano a z lana se sneste na oblak. Posuňte páčku. Všimněte si otvoru ve stěně, do kterého z balkónu skočte. Objevíte se v královské stáji. Na dolním schodišti si obstarejte luk a šípy. Vyběhněte zpět nahoru po schodech, přeskočte schodiště, vpravo narazíte na bombu s knotem. Zapalte ji zápalkami, ale vyhněte se ničivému výbuchu. Vpravo zahlédnete lukostřelce, zlikvidujte ho. Pomocí provazu se spusťte dolů a seskočte na strom. V trávě je připravené kuře, které s chutí snězte. Tak si doplníte ztracené síly. Vlevo u studny zůstala také jedna bomba. Podpalte ji, a když vybuchne, vlezte do trosek studny. V čiré vodě studny si přivlastněte lano. S lanem nerušeně opusťte zámek únikem přes stáj. Z balkónu skočte na oblak a z něho spadněte vlevo dolů. Takto se pohodlně vyhnete krvelačné pirani. Přejděte vlevo k strmému srázu a tu opatrně rozviňte lano. Spusťte se po něm, rozhoupejte a přeskočte skálu. Jděte nahoru na řetěz, z kterého výskokem přeletíte nahoru. Běžte kousek vlevo, zde uvidíte siluetu princezny. Vyvezte se na výtahu k ní. Po laně vyšplheje nahoru, vyskočte na střechu a po druhém laně se dostaňte přímo do náručí krásné a spanilé princezny.

 

ŘEŠENÍ 3

 

V místnosti, kde začínáte, vezměte kus masa, přejděte do obrazovky vpravo a hoďte maso rybě. Když ryba směřuje za masem, skočte do vody a rychle plavte k liáně. Vyšplhejte nahoru na balkón, pomocí lana přeskočte na oblak, přepněte páku, čímž se otevřou tajné dveře, přes které se dostane do stájí. Vezměte flašku a vraťte se zpět. Skočte znovu do vody a seberte kámen. Vplavte do otvoru ve stěně, přejděte na pravou stranu za chobotnici, která stráží meč. Na chobotnici hoďte kámen a cesta k meči je tak volná. Seberte ho a vydejte se doprava, kde vyskočte na výstupek. Pomocí flašky přivolejte převozníka, který vás dostane na druhý břeh. Pokračujte vpravo, vytaste meč a přemožte rytíře. Jděte dále vpravo, hoďte kámen na rybu, vezměte pod vodou luk a po laně vyšplhejte nahoru. Vylezte ze studny a po liáně se vytáhněte na balkón, kde šípem zastřelte lukostřelce. Rozběhněte se doprava a vyskočte na lano. Vyšplhejte po něm a jděte doleva, v bazénu sejměte kamenem rybu a přeplavte ho. Vejděte do další místnosti. V obrazovce vlevo se můžete posilnit šunkou. Teď vyskočte na závěs, vylezte nahoru, zastřelte netopýra a s rozběhem vyskočte na lano, po kterém vyšplhejte do knihovny. Hupsněte na první polici vedle skříně, šípem přepněte páku a jděte vpravo. Tam opět přehoďte páku, tentokrát kamenem. Vezměte stoličku. Když to nejde, položte meč. Vraťte se doleva, rozběhněte se a skočte do skříně. Přejděte vlevo, seberte pochodeň a po liáně vylezte otvorem ve stropě. Vydrápejte se na balkón a vyrazte doprava - do místnosti, kde dědek metá blesky. Rychle projděte dále vpravo, je zde tma, proto se vám určitě bude hodit pochodeň. Po lanech slezte dolů a rozběhněte se doprava. Tam vyskočte na stůl a aby jste dosáhli na lano, vypodložte se stoličkou. Vylezte nahoru po pravé straně a jděte doprava. Šípem přepněte páku, čímž můžete vyšplhat po laně. Na střeše zamiřte vlevo. Přeběhněte kolem katapultu a potom skolte lukostřelce. Opatrně slezte do tmavé místnosti, přeskočte mezeru mezi postelemi a princezna je vaše.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 6. 3. 2002 | Doplněno: 14. 2. 2010 | Zdroj: BIT 4/94 | Vložit nový komentář...

Vložil: bildoVloženo: 15. 02. 2010, 16:06:38
Ja ted skousel zahrat remake, ale vubec mi nejde houpat lanem.Furt s nej padam. Co delam spatne? Hral ten remake nekdo z Vas?
Vložil: PaveroVloženo: 13. 02. 2010, 20:47:43
To je přesně on . Ještě ho rozšířím o druhé řešení.
Vložil: BildoVloženo: 13. 02. 2010, 16:51:13
Ja zase mel jenom navod z Bitu. Ale hra mi nejak unikla. Urcite v nejblizsich dnech vyskousim.
Vložil: BaryVloženo: 12. 02. 2010, 00:18:23
Tak tuto hru jsem neviděl víc jak 20 let !! Moc krát jsem ji pomocí kazeťáku panasonic natáhnul do ZX. Ale bohužel jsem v té době neměl návod a tak jsem ji nikdy nedohrál, ale na svou dobu byla značně obtížná a velice tajemná

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist