English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

R-Type - návod

R-Type je původně velmi úspěšná videohra, když se mluvilo o zakoupení licence firmou Electric Dreams Software a převedení hry na počítač Spectrum, považovali to znalci originální předlohy za čirou fantazii. Proč? Jednoduše proto, že R-Type hýří mnohabarevnou rychlou grafikou, množstvím pohybujících se objektů po obrazovce najednou, velkými grafickými objekty a velkou délkou hry. Splnit toto všechno současně a v takovém rozsahu, jak to hra požaduje, zatím do té doby nikdo nedokázal. Po tom, co jsem si hru vyzkoušel, mohu říci, že se podařilo nemožné! R-Type je opravdu mimořádná hra, svou kvalitou, rozsahem, obsahem a způsobem zpracování námětu je něčím, co jsem na Spectru vskutku ještě neviděl. Ale dost chvály, teď něco k vlastní hře.

 

R-Type je malá kosmická bojová loď typu R-9, se kterou musíte podniknout boj na život a na smrt. Obrovské impérium zla musí být zničeno! To je vaše jediná úloha. Nekončící roje fantastických a doposavad neviděných a mnohokrát prostě nepopsatelných nepřátel, oblud a biologicko-mechanických příšer, které se na vás valí, by vás asi málo potěšili, kdyby jste nedostali odpovídající prostředky na jejich zničení. A to je další dobrá stránka R-Type, nevídané a perfektně promyšlené zbraňové systémy, které jako hráči máte k dispozici. Základním vybavením lodi je jako vždy laser. Jenže i ten je tu jiný. Podle toho, jak dlouho podržíte FIRE před jeho puštěním, bude velká i intenzita a ničivá síla laseru, což má ve hře důležitou úlohu. Sílu laseru ukazuje stupnice v dolní části obrazovky u nápisu BEAM.

 

Ve hře je jeden druh nepřátel podobný koulím s jakýmsi raketovým pohonem (občas chodí i po zemi), po jejich sestřelení se objeví pulzující kulatý zbraňový kontejner. Kdykoliv tohoto nepřítele uvidíte, přesně palte a seberte kontejner. Co se stane, uvidíte za chvíli. Ze zadu přiletí nová zbraň, kulatý nový laser, který se připojí k vaší lodi. Navíc je však možné ji připojit buď zezadu nebo zepředu lodi, což bude mít v boji nejednou velký význam. Když nebudete manévrovat s lodí, připojí se zezadu. Ale když předvedete manévr nahoru nebo dolů, nová zbraň vás mine a dostane se před vás. Někdy je možné ji zachytit i v letu. Novou zbraň potom můžete s lodí dohonit a připojit se k ní, popřípadě pomocí speciálního tlačítka (DETACH) si zbraň přivoláte k sobě, ta se potom pomaličku bude přibližovat.

 

Ale to zdaleka není všechno, co připojitelné zbraně dokáží. Každou zbraň připojenou zepředu, je možné použít též jako pancíř chránící vaši loď před dotykem s nepřáteli. Můžete je ničit i bez střelby. Všechno? Ale kdeže, to nejlepší teprve přijde. Připojitelné zbraně se na váš povel dají vyslat dopředu před vaši kosmickou loď (popřípadě za ni) jako váš spolubojovník, který bude vaši lodi čistit cestu. Po splnění této úlohy se dá zbraň opět přivolat k lodi stlačením speciálního tlačítka (DETACH). Připojitelné zbraně je možné použít ještě jinak, jako super bombu, kterou vysíláte přímo proti nepříteli, aby v něm explodovala.

 

Připojitelných zbraní je hodně, například kulatý a otáčivý laser, laser střílející do tří směrů, laser střílející paprsky, které se odrážejí od stěn a země do všech směrů, vrhače samonaváděcích raket, laser vrhající paprsky, které kopírují povrch země, nebo třeba jakýsi rotující štít, který je na lodi, atd. Někdy je účinek zbraně jiný, pokud je připojená k lodi, nebo pokud je poslaná do boje samostatně. R-Type je typ hry, kde musíte nejdříve přesně nastudovat, jaké akce kdy uskutečnit, abyste se dostali dál a přežili. Mnoho hodin jsem potřeboval na vyřešení první části a nacvičení nejlepšího postupu, to samé platí i pro ostatní levely. Někomu se možná bude zdát, že na to nepřijde nikdy, proto se pokusím vám dát stručný návod na první tři části.

 

LEVEL 1
Začátek je poklidný až do míst, kdy se na trase objeví svislá stěna s otvorem, kterým musíte proletět. Před ním je možné sebrat jednu dodatečnou zbraň. Když se dostanete až sem, po ztrátě života začínáte odsud. Následuje úsek s děly nahoře i dole, rychle je likvidujte. Potom sestřelte dvě dodatečné zbraně. Objeví se vrhač raket, rychle ho sestřelte. Shora se objeví veliká housenka, zničte ji, seberte zbraň. Proti vám se objeví jakýsi do kruhu stočený had s děly uvnitř a otvorem na jedné straně. Vyšlete dovnitř dodatečnou zbraň a palte. Po explozi vplujte dovnitř a se zbraní rychle ven. Následuje opět úsek s děly nahoře i dole, rychle zlikvidovat. Když zde ztratíte život, budete startovat z tohoto místa. Začnete však bez dodatečně získaných zbraní. Pak likvidujte létající ptáky, potom rychle nahoru a zničte děla. Rychle zpět, znovu rozstřílejte ptáky, sestřelte kontejner. Pak rychle dolů a zničte vrhač raket, nahoře zničte další děla, shora se objeví housenka, rychle zabít. Následuje úsek s dvěma velkými zalomenými pákami. Zde seberte dva zbraňové kontejnery, v jednom z nich je vrhač raket, který musíte mít, abyste za pákami zničili sérii děl. Objeví se rudý robot, palte do něho nejsilnějšími laserovými střelami, slabé ho nezničí. Další úsek s děly, ničte raketami. Objeví se druhý rudý robot, zničte ho stejným způsobem. Na konci čeká obrovská a velmi nesympatická obluda se čtyřma očima na stopkách a dalšími specialitami. Na její zničení budete potřebovat laser vrhající paprsky odrážející se od stěn. Musíte jimi zničit všechny oči a přitom se vyhýbat tomu, co na vás chrlí hlava vylézající ze středu netvora.

 

LEVEL 2
Na začátku tu shora trčí do cesty veliké sloupy. Ze spodu i shora vylézají jakési hlavy, které je nejlepší ničit silnou dávkou laseru. Cestou seberte dva kontejnery se zbraněmi. Potom jsou tu další sloupy trčící do cesty. Proleťte pod nimi, pak zničte dlouhou housenku a sestřelte zbraňový kontejner, připojte si ho zezadu. Seberte druhý. Přesnou ranou a kontejnerem zničte hlavu, které na vás vyletí. Objeví se další dlouhá housenka a vpravo nedefinovatelná obluda s krátkými choboty a otvory, do kterých vlétává a vylétává právě tato housenka. Přesuňte se úplně vpravo nahoru nad obludu. Housenka vás obletí a mine. Přesuňte se rychle nad střed obludy a stále palte do těla housenky. Potom se přesuňte vlevo nahoru. Stále sledujte pohyb housenky a hledejte volné místo, kde by jste mohli přežít. Střílejte do housenky, dokud neexploduje.

 

LEVEL 3
Seberte zbraňový kontejner. Postupně se zprava vynoří gigantický kosmický křižník, po zuby ozbrojený spoustou děl. Seberte další kontejner, potom ho vyšlete dopředu proti křižníku. Zničte nejdříve jeho zadní motor. Postupně začne blikat a poté exploduje. Pak podobně ničte děla, která se objeví za motorem. Vyšlete kontejner na spodní část křižníku a ničte ji postupně, potom i děla, která se objeví. Křižník za chvíli začne klesat. Normálně by vás rozdrtil, proto musíte v jeho trupu najít výklenek, ve kterém se schováte, dokud zase nezačne stoupat. Sestřelte další kontejnery a laserem pokračujte v ničení křižníku. Po čase se křižník zastaví. Vydejte se doprava a připojte si zbraně dozadu. Silnou střelbou ničte neustále části křižníku, dokud neklesne dolů.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 22. 1. 2005 | Zdroj: FIFO 4 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist