English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Platoon - návod

Tato hra se inspirovala stejnojmenným filmem, který se odehrává na konci šedesátých let ve vietnamské džungli. Film zachycuje etapu ze života devatenáctiletého mladíka Chrise Taylora a líčí útrapy celé jeho čety. Rychle se však ukazuje, že problémy nejsou pouze s nepřítelem, ale i s některými nadřízenými. Hlavně seržant Barnes projevuje nezvykle svou krutost vůči domorodým Vietnamcům, ale i vůči vojákům své čety. Barnes se brzy dostanete do sporu s mnohem mírnějším a realističtěji smýšlejícím seržantem Eliasem. Po akci ve vesnici domorodců, kde opět projevuje své zvrhlé choutky, se zvýší jeho nenávist k Eliasovi, který mu jeho nevhodné řádění překazí. Barnes však není oblíben ani mezi vojáky, kteří by se ho nejraději zbavili. Po jedné z akcí, kdy vojáci rychle ustupují po zdařilé operaci Vietnamců, využije Barnes vhodný okamžik a prohlásí, že byl svědkem smrti Eliase a není třeba jej čekat. Po čase se ale ukáže, že ho zbaběle nechal na pospas Vietnamcům a sám utekl. Všichni pak vidí z vrtulníku poslední chvíle Eliase a jeho skutečnou smrt. Tato chvíle, kdy Elias zasažen klesne s rozpaženýma rukama k zemi, věrně zachycujete titulní obrázek hry. Následná smrt Barnese z rukou Chrise Taylora, který takto pomstil Eliase, je jen tím, co se dříve nebo později stejně muselo stát ...

 

1. LEVEL
První úroveň se odehrává v džungli. Zde je základem mapa, bez níž se budete těžko orientovat. Musíte totiž najít bednu s výbušninou TNT, která je ukryta někde v houští vietnamské divočiny. Poté se stejnou cestou vrátíte a pak dále novou cestou hledáte dvojitý most, který vede k vesnici domorodců. Výbušnina se dá najít rychle, za dvě minuty to máte. Chtěl bych zde spíše rozepsat, jak se dostanete z džungle. V podstatě se budete vracet stejnou cestou. Jakmile se budete vracet přes krátké stezky vedoucí dolů, dostanete se na velmi dlouhý úsek. Jděte stále doleva až na úplný konec. Tam budou dvě cesty vedoucí směrem nahoru. Je jedno, kterou se vydáte. V další obrazovce je cesta opět směrem nahoru a za ní další a pak ještě jedna a za ní pak následuje konečně světlo světa. To však zdaleka není všechno. Most, na který musíte nálož TNT umístit je ještě daleko, proto vám nezbývá než jíž směrem doprava. Opět tu budou překážky, musíte sestoupit na jinou stezku a když zjistíte, že nikam nevede, tak zkusit další cestu. Mapu džungle máte k dispozici, takže to bude jistě pohodička. Když odpálíte výbušniny na mostě, pokračujte dále až najdete vesnici s šesti chatrčemi. Ty musíte dobře prozkoumat. Najdete různé věci, ale hlavě v jedné z chatrčí je vchod do podzemních chodeb (TRAPDOOR). Po jeho nalezení se objeví dotaz, zda chcete vejít dovnitř. Neukvapujte se hned s kladnou odpovědí, protože k cestě do tunelu musíte ještě najít lampu (TORCH) a mapu chodeb (MAP). Jsou tu i další nepotřebné věci, několik pastí, kterých když se dotknete, okamžitě vás usmrtí. Věci prohledáváte stiskem tlačítka pro směr nahoru. Jedna důležitá poznámka - v chatrčích neházejte granáty, jinak se odtud nedostanete. V okamžiku, kdy vstoupíte do podzemních chodeb, se nahraje další blok hry.

 

Nutno ještě dodat, že v tomto levelu hrajete vlastně za pět mužů. Po ztrátě života se hra na okamžik přeruší a objeví se menu, zobrazující kondici vašich mužů, množství jejich zbylého střeliva a granátů. Pohybem prosvětleného kurzoru nahoru a dolů si můžete zvolit muže, s nímž hrajete. Do tohoto menu lze kdykoli vstoupit volitelným tlačítkem SELECT. Tuto volbu lze vhodně využít místo tlačítka PAUSE, které zde není. Tlačítko SELECT se volí na začátku hry po volbě REDEFINE.

 

2. LEVEL
V druhé úrovni, kterou téměř celou strávíte v podzemních tunelech a bunkrech, do nichž některé tunely ústí, budete potřebovat rychlé reakce. Chodby jsou zčásti zatopeny vodou a z ní se nečekaně vynořují vaší nepřátelé. Pohyblivým kurzorem najeďte rychle na ně a palte. Na boku obrazovky vidíte vždy část mapy podzemních tunelů, která vám pomůže ve vyhledávání bunkrů. Jeden z nich je ihned kousek od vstupu do podzemí. Směr pohybu určuje malá šipka, kterou ovládáte tlačítky vlevo a vpravo. Pro pohyb stlačte tlačítko pro směr nahoru. Bunkry jsou důležité proto, že v nich musíte najít opět pár věcí, bez nichž byste v dalších částech neuspěli. Hlavně musíte najít kompas (COMPASS) v bunkru E, pak větší množství světlic (FLARES), zbraně a náboje. Těmi posledními musíte šetřit, protože by vám v důležitých okamžicích mohly chybět. Bunkry prohledáváte opět pohyblivým kurzorem. Hledejte dobře i v šuplících pod stoly. Světlice se nacházejí na dvou místech, ve dvou malých bunkrech, které po sobě zanechali prchající Vietnamci. První světlice jsou úplně vlevo nahoře. Tam je jeden z mnoha bunkrů (B), které se v celém komplexu nacházejí. Ten druhý je pro změnu umístěn v levém dolním rohu bludiště (I). Z bunkru vyjdete najetím na nápis EXIT. Bunkr, z něhož je východ nahoru na zem poznáte podle žebříku v něm. Ale východ může být zavalený, bunkrů je celkem 10, volný průchod je jen jeden a nachází se v pravé dolní části mapy (J). Máte-li vše, co je třeba a objevíte-li správný východ, vyjděte po žebříku nahoru. Tato část je zřejmě nejlepší ze všech. Skvělá simulace 3D grafiky, postavy nepřátel mají velmi plynulou animaci.

 

3. LEVEL
A tady už začíná krvavá přestřelka. Ocitáte se v malém pozemním bunkru, který je ostřelován útočícími nepřáteli. Jedná se o známou pasáž z filmu, která znázorňuje noční útok Vietnamců a vaši obranu právě v takovém bunkru. Protože je tmavá noc, není vidět na krok a veřejné osvětlení nefunguje, musíte použít světlice. Najeďte na hlaveň světlice, která je vpravo dole a stiskněte FIRE. Světlice vystřelí a osvítí na chvíli džungli, kde už zřetelně rozpoznáte nepřátele. Šijte to do nich z rozvahou, aby vám předčasně nedošla munice. Podaří-li se vám zlikvidovat všechny nepřátele, akce se jakoby zastaví a nahraje se závěrečná úroveň.

 

4. LEVEL
Poslední úsek hry se opět odehrává v džungli, tentokrát zobrazené trojrozměrně. Zde je vaším cílem nalezení bunkru, v němž se opevnil seržant Barnes a čeká na vás. V původní verzi hry jsou na tento úsek vyhrazeny jen 2 minuty, existují však i upravené verze s nekonečným časem. V úspěšném hledání vám brání zejména Vietnamci, nášlapné miny a zátarasy točeného ostnatého drátu, které se hojně vyskytují v uličkách džungle. Orientaci v džungli vám usnadní kompas, jeho střelka ukazuje stále na sever. Asi opět bude nutné kreslení mapy, i když bunkr s Barnesem lze náhodně najít i bez ní, ale je to někdy zdlouhavé. Když se v uličce před vámi náhle objeví opevněný bunkr, vězte, že finále je tady. Rozhodne dobré oko a přesnost vašich granátů. Musíte se pětkrát granátem strefit do bunkru. Když je vyplýtváte (máte jich deset), nebudete moci hru ukončit, protože pouze zničení Barnese vás vysvobodí z útrap této akce.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 15. 7. 2002 | Doplněno: 8. 11. 2004 | Zdroj: ZX-magazín 1/94 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist