English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Boulder Dash 1-4 (5)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Iron Lord - návod

Tato hra, která nás zavádí do období středověku, představuje jednu z nejlepších adventure na Spectru a opět nám náš počítač přiblíží ke hrám, co se hrají na počítačích standardu PC. Jde o kombinaci textové a akční hry a pokud jste o této hře dosud neslyšeli, je to tím, že kazetová verze je pro časté nahrávání dost zdlouhavá. Hra ale existuje ve verzi pro disketovou jednotku D40 (D80). Hra je vynikající, perfektně hratelná a dokonale prověří všechny vaše schopnosti. Během hry na sebe berete podobu bojovníka silných paží a přesné mušky, obchodníka, cestujícího po kraji a podobu vojevůdce vedoucího armády do boje. Podívejme se tedy na její děj.

 

Po smrti rodičů a úkladech zlého strýce, který vás připravil o dědictví, zůstáváte sám na opuštěném hradě, bez vojska, s několika zlaťáky v měšci. Vaše srdce hoří touhou po pomstě a přemýšlíte, jak ji uskutečnit. Jedno je vám ale jasné, bez vojska to nepůjde. Kde ho ale vzít? Bloudíte krajem, žádáte lidi o pomoc. Zprvu vás odmítnou, ale zjistíte, že když prokážete odvahu a sílu, najdou se lidé ochotní vám pomoci. Jinde získáte podporu různých cechů výměnou za vzácné věci. Po dlouhém bloudění po kraji se vám podařilo shromáždit armádu a vyrazit do boje se strýcem. Na bitevním poli proti sobě stojí dvě armády. Vaše armáda je možná slabší, ale strategické schopnosti a touha po pomstě vás dovedou k vítězství. Armáda zlého strýce je poražena, ale hlavní viník vašich strastí uniká do složitého, několikapatrového bludiště. Vás už ale nemůže nic zastavit na cestě k vítězství.

 

Po nahrání hry a úvodního obrázku se před vámi objeví mapa krajiny, kde se hra odehrává. Na ní lze vesnice CHATENAY a LORANDO, opuštěný hrad, obydlí rolníka, chrám templářů a město TORANTEK. Po mapě se lze pohybovat šipkou. Najedete-li šipkou na některý objekt a stisknete-li FIRE, ocitnete se na daném místě. Obrazovka se změní, je na ní mapa místa, kde jste vy nebo osoba, se kterou hovoříte, a text s dalšími údaji. Pohybujete-li se po mapce, pak po stisku FIRE se dozvíte podrobnosti o místě, kde se nacházíte. Dostanete-li se k budově, kde něco je nebo kde někdo bydlí, pak po stisku FIRE se ocitnete uvnitř. Obraz se opět změní, vlevo se objeví nějaká postava a vpravo toto menu:

 

Inventura - zobrazí seznam všech předmětů, co máte u sebe a sdělí vám o nich i detaily.

 

Prozkoumej - dozvíte se informace o objektu, kde se nacházíte.

 

Mluv - vedete rozhovor s osobou vlevo, která vám může sdělit cenné poznatky (první mluvíte vy, po stisku FIRE dostanete odpověď; šipky nahoře určují směr hovoru, křížek je konec).

 

Kup - ukáže, co se zde dá koupit.

 

Dej - vyberte ze seznamu co dáte.

 

Odejdi - vrátíte se do předchozí obrazovky.

 

K tomu, abyste získali potřebné vojsko, musíte prokázat odvahu a sílu. Akční část hry tvoří lukostřelecké závody, hra v kostky a přetlačování pažemi.

 

Lukostřelba - na obrazovce vidíte terč a dole řadu údajů: směr a síla větru, síla napnutí tětivy, úhel střelby ve svislém i vodorovném směru a možnost ukončení soutěže. V každém kole se počítá nejlepší výsledek ze čtyř pokusů a kol je pět. Jste-li dobří, postoupíte dále a můžete vyhrát pohár.

 

Herna - zde se účastníte soutěže v přetlačování rukou. Máte před sebou čtyři soupeře, přemůžete-li je, získáte pověst silného a neohroženého bojovníka. Zde záleží na rychlosti vaší ruky a na výdrži klávesnice či ovladače.

 

V herně lze hrát i kostky, což může (ale také ne) zlepšit stav zlaťáků ve vašem měšci. Při setkání s bylinkářem, hostinským, rolníkem, ale i s dalšími, zjistíte, že aby vám pomohli ve vašem boji, musíte vykonat něco pro ně. Nezbude vám nic jiného, než požadované věci získat a jim prodat nebo dát. Získáte-li putováním po kraji potřebnou armádu, přesuňte se na svůj hrad a může začít boj se strýcem. Ten má celkem 10 armád, váš stav odpovídá vaší předchozí snaze.

 

Na bitevním poli stojí proti sobě dvě vojska. Tomu dole velíte vy, nahoře je vojsko vašeho strýce. Armády jsou znázorněny čtverečky, rozdělenými šachovnicí. Najedete-li okénkem, které je zde místo šipky, na jakoukoliv armádu a stisknete FIRE nebo 0, dozvíte se údaje o počtu a síle armády. Svou armádu můžete samozřejmě přesouvat. Najeďte čtverečkem na potřebnou armádu a stiskněte FIRE nebo 0. Objeví se údaje o stavu armády. Pohyby ovladače se ke stavu ukládají šipky, které udávají směr přesunu. Spletete-li se, použijte DELETE. Jste-li hotovi, stiskněte 0. Přesuňte čtvereček do pravého dolního rohu obrazovky na text 'Další tah' a stiskněte FIRE.

 

Provedou se přesuny, vždy ale po jednom stisku jeden přesun. Soupeř se přesune také. Narazí-li vojska na sebe, dojde k boji. Výsledek boje záleží na stavu vojska. Je-li součin počtu a síly vaší armády větší, jak u soupeře, vyhrajete, zároveň se ale vaše armáda oslabí. Vidíte-li na bojišti láhev a mošnu, seberte je, je to skrytá síla. Zvítězíte-li, boj pokračuje dál, neboť strýc utekl do rozsáhlého bludiště. Zde musíte bojovat proti různým potvorám a projít několik pater bludiště. V každém patře seberte všechny klíče, otevřou vám další dveře, nezapomeňte na meč a hledejte místo přesunu do dalšího patra. Máte-li dost trpělivosti, určitě zvítězíte.

 

Pár rad na závěr. Při odchodu z míst, která jste si na mapě zvolili, dojděte na místo, kde jste začali a stiskněte FIRE. Jste opět na původní mapě. Anebo také ne. Zpoza rohu vyskočil loupežný rytíř ASSASSIN a vyzval vás na souboj. Jen se ho nelekněte a dobře se braňte. Přestane-li vás hra bavit, můžete si nahrát pozici a příště pokračovat tam, kde jste skončili. Je-li na obrazovce šipka, najeďte do levého horního rohu a stiskněte FIRE. Objeví se menu, které vám umožní uložit či opět nahrát pozici hry.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 17. 6. 2006 | Zdroj: ZX-magazín 5/92 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist