English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Double Dragon 1-3 (3)
Double Dash (7)
Chequered Flag (11)
Dizzy Y - Return t... (2)
Dokonalá vražda 2 ... (4)
Dizzy - Return to ... (2)
Ghostbusters 1-2 (10)
Beverly Hills Cop (1)
Sorcerer Kid Adven... (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Grell and Falla - návod

Tentokrát si řekneme něco o jedné z velmi zajímavých her, která pochází od firmy Code Masters. Nejedná se o žádné pokračování Dizzyovek či simulátoru sekačky na trávu. Grell and Falla je zcela odlišného rázu. Stáváte se zahradníkem (prostřednictvím Bjorna Grellenstona) a vaším úkolem je spolu s Fallantrhiel Peasoblos obdělávat zahradu, sázet kytičky, hnojit a podobně. Na první pohled se to zdá velmi jednoduché a leckdo touto hrou opovrhne, ale opak je pravdou. Jedná se o velmi kvalitní software jak pro 128k tak i pro 48K verzi Spectra. V této hře je hodně velmi dobré grafiky, a to dokonce barevné, také množství zajímavých animací. Zdá se mi, že tato hra je asi první svého druhu, která byla pro ZX Spectrum naprogramována (nepočítáme-li Pssst). Takže hurá do toho.

 

Po startu hry se ocitáte s Grellem před obchodem, vedle stojí Falla. Dlouho se nerozmýšlejte a střelte po červech blízko vás se plazících. Z červa vypadne oblázek, seberte ho, abyste ho posléze mohli v obchodě se zahradnickým zbožím vyměnit. Jak už jste si asi všimli, červ nezmizel. Pouze se ze zlého mrzutého červa stane hodný usměvavý červíček, který vám už vaše rostlinky ukusovat nebude. Takto odrušte všechny červy, ale dříve než to uděláte, si dejte pozor na jednu věc. Pokud přeměníte všechny červy, automaticky se přemístíte do dalšího levelu a pokud nemáte zahradu vysázenou tulipány, nemusíte dostat žádné peníze, za které si pak můžete koupit další vybavení do příštího levelu. Nechte si tedy vždy jednoho červa (toho nazlobeného, červeného) tam, kde vám nebude překážet.

 

Pokračujeme dál. Stiskem klávesy ENTER si převolíte řízení na Fallu. Směr dolů a doleva nebo doprava posunuje "košíčky", ve kterých má Falla potřebné srandičky k obhospodařování zahrady. Najeďte na postřik, který je znázorněn hvězdičkami (ve verzi 48K slovem DUST) a číslem 99. Vyleťte s Falou nad povrch země a držte FIRE. Z košíčku začne padat hnojivo, které zúrodňuje půdu. Ale nestůjte na místě! Poletujte s Fallou nad zahradou a pohnojte toho co nejvíce . A pokud jste tak udělali, můžete přepnout klávesou ENTER zpět na Grella a začít sázet tulipány. Máte-li dost peněz, můžete jít do obchodu a koupit si nějaké další vybavení, popřípadě si kupte další rostlinky. Do obchodu se dostanete tak, že si stoupnete před dveře a stisknete tlačítko FIRE.

 

Stručný přehled několika užitečných věcí, které vám prodavač nabídne:
hvězdičky vhodné pro přeměnu červů a další havěti
tulipány dají se sázet výhradně na otevřených prostranstvích, protože potřebují hodně světla
popínavé rostliny  sázejí se pouze tam, kde by se mohly uchytit a růst do výšku, např. vysunuté plošinky
lískové oříšky ty můžete zasadit prakticky kamkoliv
orchideje  velmi náročné na kvalitu půdy, sázejte pouze na otevřených prostranstvích
zeď použijte v dalších levelech, po stisku FIRE se na místě, kde stojíte objeví jakási zeď, přes kterou červi (žáby, ...) nemohou
symbol vodypo zakoupení tohoto kouzla, získáte plnou imunitu při chůzi po vodě

 

Za plně osázenou zahradu získáte okolo 700 až 970 pebbles (oblázků). Tyto peníze se rozdělí a první polovinu dostane Grell a druhou pak Fala. Za jedno kolo můžete získat, dejme tomu, 300 až 400 pebbles na jednoho. Za to si můžete koupit takové vymoženosti, o kterých se vám ani ve snu nezdálo. Jedná se například o speciální šipku, kterou může použít pouze Falla. Šipka pak ukazuje směr, kde je nějaká nebezpečná potvora. Druhou specialitu představuje atomová bomba, sloužící ke zničení (změně názorů) červů, žab a jiných otrapů. Další zajímavostí je, že prodavač potřebuje vydělat, takže počítejte s tím, že koupíte-li nějakou věc za 200 pebbles, vykoupí ji zpět třeba jen za 80 nebo 50 pebbles. Vydřiduch, co?

 

Hra nabídne neuvěřitelných 50 levelů, předpokládám, že v republice budu jediný, kdo je prošel všechny, abych vytvořil mapu. Byla to pořádná fuška, ale co bych pro vás neudělal . V první úrovni musíte vysázet co nejvíce tulipánů, zahradník nepohrdne ani popínavými rostlinami, či orchidejemi, ale na to asi ztěží budete mít peníze. Ve druhém levelu už značně přituhuje, je totiž plný žab, takže pokud si nekoupíte speciální prostředky pro jejich potírání, daleko se nedostanete. Pokud uhrajete i tento level, můžete se těšit na šneky, bouřková mračna, zajíce, včely, ptactvo a další havěť, která v hojném počtu zaplní další úrovně. Grell and Falla existuje ve dvou verzích. První verze je pro majitele 48K a Didaktiků, druhá je pro majitele Specter 128K, která nabízí spoustu grafiky navíc, například všechny předměty mají svou vlastní grafickou reprezentaci.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 25. 2. 2003 | Doplněno: 5. 12. 2004 | Zdroj: ZX-magazín 6/93 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist