English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Nightshade (14)
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Goonies - návod

Kromě joysticku můžete hru ovládat klávesami Q, A, O, P pro jednotlivé směry, CAPS SHIFT slouží pro změnu řízené postavičky. Klávesou SPACE si můžete hru na chvíli pozastavit.

 

LEVEL 1
Jste v hospodě a je právě po sezóně, takže by tu nikdo neměl být. Je tu ale ošklivá stará bába, matka dvou synů, čerstvě uprchlých trestanců, paní Fratelliová. Bába vás vězní v prvním patře, začínáte přemýšlet o útěku a hledáte všechny možnosti. Ve druhém patře přesuňte židli pod žebřík vedoucí až úplně nahoru k zvláštnímu stroji. Stroj se dá do pohybu okamžitě, jakmile se k němu přiblížíte a vyhazuje peníze doslova oknem. Je to tiskárna na falešné bankovky a tak není divu, že bába ihned vybíhá a penízky chytá. Vám se tak uvolní přístup do přízemí, přepněte se na druhou postavičku, se kterou sestupte dolů. Úplně vlevo, vedle krbu, kde plápolá oheň, je jakási nádržka na vodu. Když ji rozbijete a uhasíte oheň, otevře se vám přístup do podzemí, vlezte tam. Ještě musíte na totéž místo dostat i první postavičku, dá se to stihnout, ale akci musíte přesně načasovat.

 

LEVEL 2
Vaším úkolem je sebrat klíč a dostat se ke dveřím v levém dolním rohu obrazovky. Jednu postavu musíte dostat dolů k rumpálu, dávejte si pozor na padající kamení a hlavně na netopýra. Když přistoupíte k rumpálu, ten se začne točit a zvedne kámen, který brání v přístupu ke klíči. Nyní se vydejte druhou postavičkou po vodě ke klíči, pozor na vylévající se nádoby, kládou se pohybuje tak, že mačkáte opačný směr, než se chcete pohybovat vy, přičemž to jde jen směrem tam, pozor na netopýra, až se dostanete ke klíči, seberte ho (musíte k němu doručkovat). Tím že dostanete obě postavičky k sobě v levém dolním rohu, tento level končí.

 

LEVEL 3
Zde všude utíká plyn, kape nějaká tekutina a ještě pobíhá maník s pistolí a samozřejmě po vás střílí. Nejprve si všimněte, že na tlustých trubkách z nichž šlehají plameny jsou kohouty, když se některého z nich dotknete, obvykle se plyn zastaví a začne ucházet na jiném místě, pak se chvíli dívejte na postavičku pobíhající nahoře a hlavně na to, odkud zrovna kape voda, které se musíte vyhýbat. Teď už to chce jenom spolupráci obou hrdinů a trochu štěstí, vaším cílem je zničení trubky v pravé části uprostřed (je taková zúžená). K tomu, aby se trubka zničila, je potřeba, pustit do ní plyn ze dvou kohoutů současně, ten první je vpravo nahoře, druhý je vlevo. Hledejte si místa, kde jste v bezpečí, bez problému se dá například viset na trubce pod sprchami - voda na vás nekapa, střela nedoletí a svaly máte zřejmě z oceli, protože se ani neunavíte.

 

LEVEL 4
Tady narazíte na jakási táhla a s nimi spojené otvory v podlaze, dále na překlápěcí plošinu ovládanou pákou, kromě toho se tu valí koule a vpravo dole je také kladivo a zvon. Pokaždé, když se koule provalí kolem kladiva, kladivo se posune, když se dostane do určité polohy, udeří do zvonu a z díry vyletí netopýři. Koule vás nijak neohrožuje, totéž se bohužel nedá říci o netopýrech. Východ je zde vlevo dole. Přesný postup se velice těžko popisuje, zde vás odkáži na RZX video. Základní princip spočívá v tom, že každá postavička je schopna na svém patře podržet kouli libovolně dlouho (jen musí střídavě tahat za táhlo a pouštět ho tak, aby byla zvednuta zarážka na konci nebo uzavřeno propadliště). Musíte dostat kouli celkem třikrát do díry vlevo vedle překlápěcí plošiny.

 

LEVEL 5
Určitě neobtížnější a nejsložitější level z celé hry. Velká lebka uprostřed obrazovky představuje rozcestník, oči a ústa jsou dveře, kterými vždy projdete do vybrané části jeskyně. Dvě táhla přepínají dva můstky přehrazující lávu úplně dole. Létá tu pták, který ze svých pařátů vypustí na určitém místě malou lebku. Vaším úkolem je z těchto malých lebek sestavit žebřík v pravém dolním rohu obrazovky, po kterém pak vyšplháte na vysoký výběžek vedoucí do dalšího levelu. Celkem na sebe musíte nakupit pět lebek, žebřík se stavuje automaticky, stačí lebku dosunout vždy napravo od zmiňovaného výběžku. Pokud lebka spadne do lávy, zničí se, pak musíte opět čekat, až pták upustí další. Vše se ještě komplikuje tím, že pokud lebku necháte dlouho ležet bez povšimnutí, na jejím místě se objeví druhý pták, který si to nejkratší cestou míří přímo na vás. Před ním musíte neustále utíkat, po nějaké době sám zmizí a vy můžete pokračovat v plnění nelehkého úkolu.

 

LEVEL 6
Tato obrazovka je přeplněna barevnými plošinami, které se v různých intervalech objevují a zase mizí. Pozor si dávejte na kapající vodu ze stropu jeskyně. Jsou zde dvě táhla, která mají stejný účel, vždy otevřou dvířka uprostřed jeskyně dole. První postavičkou se dostaňte k prvnímu táhlu, druhou postavičkou projděte otevřenými dveřmi k druhému táhlu, na které se pověste. První postavička má tak volnou cestu k druhému táhlu, které je zároveň místem, kde se tento level končí. Na první pohled to vypadá velice jednoduše, nejobtížnější ale je, přesně načasovat pády z jednotlivých plošin, abyste se neutopili ve vodě.

 

LEVEL 7
Obrovská chobotnice vám brání v cestě do další úrovně. Proud vody vás unáší pryč, takže se nejprve zachyťte oběma postavami na žebříku. Jednou z postaviček doručkujte k táhlu vlevo nahoře, pozor na netopýry. Zatažením za táhlo se uvolní velký kvádr, který druhou postavičku dotlačte pod druhé táhlo dole tak, abyste se za něj mohli pověsit. První postavičkou opět zatáhněte za táhlo nahoře. Touto akcí docílíte toho, že chobotnice sjede dolů a uvolní vám cestu. Teď už si dejte jen pozor na netopýra a hurá do další úrovně.

 

LEVEL 8
Velké finále je tu, ocitáte se na pirátské lodi s pokladem. Každou z postaviček se pověste na jedno ze dvou přístupných táhel. U stožáru se objeví velká bedna, kterou shoďte dolů, do míst, kde se prochází paní Fratelliová. Bednu pak nasuňte pod třetí táhlo, abyste na něj dosáhli. Objeví se bedna s pokladem a stará bába začne hamonit bohatství, takže vám uvolní cestu. Nasuňte k ní bednu a po žebřících vpravo se dostaňte na příď lodi.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 8. 10. 2006 | Zdroj: ZX-magazín 6/94 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist