English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Saboteur 1-2 (41)
COINZ are Mine! (2)
Treasure Island Di... (2)
Tranz Am (4)
Deathchase (12)
ATV Simulator (8)
Video Pool (29)
Abu Simbel Profana... (15)
Dan Dare 1-3 (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Golden Axe - návod

Jedna z nejznámějších a nejúspěšnějších videoher firmy Sega minulých let je bezesporu Golden Axe (Zlatá sekera). Bylo možné si ji zahrát dokonce i u nás v několika málo videohernách, kde určitě neunikla vaší pozornosti. Je to typická bojová hra pro jednoho, nebo dva hráče, kteří pak bojují spolu a pomáhají si. Výborná grafika a zajímavá akce přispěly k tomu, že tato hra byla převedena i na všechny domácí počítače, včetně našeho Spectra. Konverzi dělali mládenci z firmy Probe Software a dopadla výborně. Začneme ale pěkně od začátku.

 

HLAVNÍ POSTAVY
Hlavními postavami Golden Axe jsou tři statní bojovníci - ramenatý barbar Ax Battler, amazonka Tyris Flare a vousatý trpaslík s helmou Gilius Thunderhead. Všichni tři mají hrozně spadeno na zlosyna a tvůrce všeho zla Death Addera, který jim pobil většinu členů rodiny, takže vytáhli společně do boje. Vy si můžete zvolit postavu, s níž budete bojovat a využít tak určitých schopností některých ze tří bojovníků. Můžete dokonce bojovat ve dvojici se svým přítelem, což velice zvyšuje atraktivitu hry. Bojovníci mají i rozdílné zbraně (Gilius se například ohání obrovskou sekerou) a kromě toho i určité magické schopnosti, kterých mohou použít, najdou-li lahvičky s magickou tekutinou, ke zničení nepřátel. A těch je v Golden Axe skutečně mnoho. Death Adder (Smrtící zmije) proti vám posílá vše možné i nemožné, rozmanité bojovníky, včetně velice odolných kostlivců, obry i 3 druhy bojových draků, na nichž sedí další válečníci. No, budete se mít co ohánět!

 

Golden Axe má pět hlavních částí, které se postupně přihrávají do počítače. Šestá část je závěrečný díl, který se už obejde bez boje. Po nahrání úvodních bloků hry se vám představí jednotliví bojovníci a zde si můžete některého z nich zvolit pro boj, doporučuji zkusit malého trpaslíka se sekerou. Umí totiž parádní skok s rozběhem a protivníky pak drtí nárazem své hlavy, však mu taky říkají Thunderhead - Hromová hlava. Po volbě jednoho nebo dvou bojovníků si navolíte jejich ovládání a zároveň tlačítko MAGIC, kterým vrháte kouzlo na nepřítele. Po nahrání dalšího bloku hry se objeví rámeček okolo obrazovky a nápis "START TAPE ON SIDE B", což je místo, odkud se již nahrává vlastní první díl Golden Axe. U originálních kazet jsou totiž úvodní bloky hry na straně A kazety a na straně B jsou jednotlivé díly. Usnadňuje to orientaci a nové nahrání po ztrátě životů. Takže nahrajeme ještě jeden díl (fázi 1) a akce může začít.

 

BOJ ZAČÍNÁ V LESE
Akce začíná v temném lese, kde si na vás brousí zuby mnoho bojovníků s rozmanitou výzbrojí. Pokud po vašich ranách padnou k zemi, nemusí být ještě mrtví! Teprve až začne jejich tělo na zemi blikat, je to jejich konec. V okamžiku, kdy se ozve zvuk a nahoře vpravo se objeví meč s blikajícím nápisem "GO!" můžete popojít o kus dál, kde vás očekávají další protivníci. Pokud chcete, můžete si teď na vyčištěné obrazovce odzkoušet pohybové schopnosti a údery jednotlivých postav.

 

ZÍSKÁNÍ MAGICKÉHO KOUZLA
V lese se brzy setkáte s mrňavými skřítky s typickou čepičkou na hlavě a rancem na zádech. Pobíhají rychle sem a tam, na chvíli se zastaví. K čemu ale tady jsou? Rychle přiběhněte k nim a bez uzardění je nakopněte do zadku. Z rance vypadne lahvička s magickou tekutinou, popřípadě kus kýty. Po sebrání se obrázek lahvičky ihned objeví v okénku vlevo nahoře a signalizuje, že můžete využít funkce tlačítka MAGIC. Působení kouzla je velice efektní a u každé ze tří postav se projevuje jinak. Čím více lahviček získáte, tím mocnější bude účinek kouzla. Přesto však nebude jeho účinek na mnoho postav takový, aby ihned odešly do věčných lovišť, což je škoda.

 

NASTUPUJÍ DRACI
Vniknete-li dále do lesa, objeví se první druh osedlaného draka s bojovníkem na zádech mrskající kolem sebe nebezpečně ocasem a hrozivě otevírající zobák. Budete-li snaživí a srazíte-li jeho jezdce k zemi, můžete na draka vyskočit sami a využít jeho silného ocasu k likvidaci mnoha odporných protivníků. Bohužel vás brzy stejně shodí dolů. Pojďme ale dále, konec první fáze se blíží. Zvládnete-li i dva obry s velikými palicemi, máte možnost ve speciální bonusové fázi opět vydolovat ze skřítků pár lahviček magické tekutiny, nebo i něco k snědku na zvýšení energie. Bude ovšem problém, při jejich rychlém pobíhání, trefit je tam, kam je třeba .

 

DRUHÝ DÍL A TY DALŠÍ
Po opětovném nahrání druhého dílu hry začíná fáze 3. Ta se odehrává ve vesnici postavené na krunýři gigantické želvy, s níž proplujete přes moře na ostrov. Setkáte se známými nepřáteli i několika novými, mezi nimiž je i další osedlaný drak, který tentokráte chrlí efektní plameny. S vyskočením na jeho hřbet možná budou problémy, protože mi po zabití jeho původního majitele drze z obrazovky párkrát utekl. Setkáme se opět s trpaslíky a po zdolání několika velice odolných protivníků následuje i další bonusová fáze. Třetí díl hry (fáze 5 a 6) se odehrává v opevněném městečku na ostrově, kam jsme s želvou připluli. Brzy vás přivítá i drak číslo 3, který tentokrát vystřeluje efektní ohnivé koule a i na něm se lze povozit. Šíleně vás asi potrápí obří rytíř se štítem, který ne a ne zemřít. Čtvrtá část (fáze 7 a 8) se odehrává na hřbetě gigantického orla, který vás přenáší na další ostrov, kde už konečně čeká ve své pevnosti Death Adder. Jeho nejoblíbenější bojovníci pronikli i na orla a úporně vám brání v postupu. Jsou to kostlivci s mečem a štítem a již známí rytíři. Finále, pátá přihrávka (fáze 9) je tu! Sestupujete na břeh a vstupujete do hradu. Zdoláte-li i poslední obránce, objeví se nakonec i sám Death Adder. Tak se snažte!

 

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ
Golden Axe je bezesporu dobrá hra a milovníci těžkých bojů, s dostatečnou zásobou joysticků, si přijdou zaručeně na své. Možnost hry ve dvou se bude určitě mnohým z vás zamlouvat. Hra však mohla být i lepší a programátoři Probe tentokrát nevyužili všech svých schopností. Graficky je tento titul na dosti dobré úrovni, použití mnoha barev je pro Probe typické a ku prospěchu věci. O něco slabší grafika je však na orlu, mezi lepší patří ta na ostrově (fáze 5). Dost často si okolo postav všimnete velkých zubatých černých okrajů (záleží na pozadí), které nepatrně narušují výsledný dojem. Pohyb hlavních postav je až moc rychlý a občas působí problém správně se k protivníkovi postavit. A nakonec od sedmé fáze (na orlu) je hra až přespříliš těžká. Kostlivci i rytíři potřebují asi 10x zabít, než je opravdu po nich. Vy jste naopak mrtví po 3 jejich úderech.

 

PÁR SLOV NA ZÁVĚR
To byl popis pěti dílů hry, cože je v tom šestém? Pokuste se to zjistit sami. Pokud jste však viděli konec na videoautomatu v herně, nebude to pro vás tajemství. Jinak, co se týče důležitých ukazatelů ve hře, vlevo a vpravo nahoře má každý hráč ukazatel množství magických lahviček. Pokud druhý hráč nehraje, je v okénku vpravo nápis "HIT FIRE TO JOIN". Může se tak kdykoliv zapojit do hry po stisku tlačítka FIRE. Lze to udělat i tak, že před vaším celkovým koncem stlačíte FIRE druhého hráče, necháte zabít toho prvního a pokračujete jako druhý hráč. V dolní části obrazovky jsou obvyklé sloupcové ukazatele energie a vedle hlav bojovníků počty životů. Během hry můžete po svém "zabití" ještě několikrát využít funkce CONTINUE. Objeví-li se nápis "HIT FIRE TO CONTINUE" a odpočítává se rychle čas, okamžitě stlačte FIRE, jinak následuje známé Game Over!

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 16. 12. 2004 | Zdroj: FIFO 14 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist