English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Falling Down - návod

Po nahrání a obvyklém upozornění firmy J.H.C.S. na autorská práva vás hra asi trochu překvapí, protože hned na úvod se na obrazovce objeví několik šipek. Bystřejším čtenářům a hráčům určitě došlo, že to bude chtít nadefinovat ovládání. Automaticky sahám po joysticku, ale ouha, musím mačkat klávesy.

 

Po úspěšné definici a krátkých úvodních titulcích se objeví první ze dvou hlavních menu programu. Zde se můžete rozhodnout, zda si přejete hrát hru sami či ve dvou. Pokud zvolíte první variantu, můžete si ještě vybrat, kterého ze dvou „pidižvíků“ budete prohánět podzemím. To je celkem plus, protože pokud si pamatuji, tak ve hře na podobné téma, tedy Double Dash, mi hrozně vadilo, že druhý hráč nešel vypnout a pořád tvrdnul v rohu, což dost často poněkud znepříjemňovalo život.

 

Ale zpět k prvnímu menu. Další možností je REDEFINE. Kdo asi uhodne, k čemu slouží? Zde si můžete navolit nové ovládání pro jednotlivé hráče. Joystick se nedefinuje zoufalým cukáním do různých směrů, kolikrát to vždycky musí člověk zopakovat než se trefí, ani výběrem mezi pěti spectráckými druhy zapojení. Zkrátka jen zadáte číslo portu, kde je joysticku zapojen a máte vystaráno. To je celkem dobrý nápad, že ano?

 

Dále si v tomhle submenu můžete navolit takzvané systémové klávesy. Na co? Zatím to jen udělejte, tu největší perlu si nechám až nakonec. Další položkou menu je řádka s nápisem FX SOUND. Což je další z mnohých dobrých nápadů autora. Můžete si vybrat, zda chcete doprovodné zvuky posílat na speaker či na AY čip, popřípadě je úplně vypnout, pokud se vám snad nelíbí.

 

No, a co že je poslední položka? Přece GO. Což asi bude znamenat pokračování, tak tedy budiž. Před vámi je najednou černá obrazovka a na jejím spodním okraji bílý řádek (kurzor). Co teď, řekne si pirát či uživatel, který se jako já zásadně dívá do manuálu, až když je to nezbytně nutné. Ale klid, žádný RESET. Jen stiskněte FIRE a objeví se druhé z již avizovaných menu. To tentokrát proberu na přeskáčku..

 

Položky LOAD/SAVE jsou asi každému jasné. Je trochu škoda, že autor jim nevěnoval více času. Jsou až příliš jasně dělané pro kazetu, takže se nepočítá s tím, že někdo bude název levelu vypisovat. No ale s trochou cviku. Musím ale uznat, že na druhou stranu bude velice jednoduché předělat hru na kterýkoliv jiný diskový systém.

 

Další dobrou vlastností této hry je to, že do již zmíněných prázdných řádků (pozic) si můžete nahrát několik levelů (jaké chcete), takže po dokončení některého se nemusíte zdržovat přihráváním dalších. To uživatelé disku příliš neocení, ale s kazeťákem je to znát. Nechybí tu také položka DELETE, abyste si mohli z paměti smazat ty levely, které už jste dohráli, popřípadě které vám z nějakého důvodu nejsou vhod.

 

Ale dost řečí, vyberte si jednu ze tří dodávaných sérií levelů, vyberte PLAY a hrajte. Na první pohled Boulder Dash, skoro nic nového. I grafika je taková „stařičká“. Myslím, že autor vyšperkoval program tolika dobrými nápady, že na grafiku mu už nezbylo sil. No, ale nevadí, hra se dá hrát i se špatnou grafikou. Ostatně cokoliv je lepší, než bílá obrazovka Basicu, že?

 

Hned zpočátku asi zjistíte, že na rozdíl od Boulder Dashe není hra jen tupým sbíráním diamantů a utíkáním před jediným druhem příšerek. Nestvůr je zde asi šest (či více) druhů a také brzy zjistíte, že není všechno diamant, co se třpytí. Myslím proto, že každý z nás přivítá nápad distributora přibalit do manuálu kartičku velikosti korespondenčního lístku, kde jsou popsána a vyobrazena všechna „překvapení“, která můžete ve hře potkat. A tak již víme, že máme k dispozici také například minu k odstranění nepohodlných svědků. Vlastně ne, použijete ji spíš ke zničení zdí, které vám stojí v cestě, či na podobné účely. No, a nyní už můžete zběsile pařit.

 

Doufám, že první level jste zvládli dobře a bez problémů. Pokud jste se včas dostali do domečku, znáte už ta divná slova, která se objevila na obrazovce. Jistě je každému jasné, že to bude heslo do dalšího levelu. Najeďte tedy v seznamu levelů na druhý z vaší série, zadejte heslo a směle do toho.

 

Co, že je to moc lehké? Dobrá, není nic snazšího. Vraťme se do menu číslo dvě (tam, co je LOAD/SAVE). Vidíte tam ještě jednou položku – EDIT. Zatím o ní nic nevíte, k čemu asi bude? A překvapení je venku. To, čím mě tahle hra dostala, je právě level editor. Touhle rutinkou si totiž můžete podle libosti vytvářet vlastní úrovně. Jen doufám, že jste si nadefinovali systémové klávesy, jinak se musíte nejdříve vrátit do prvního menu.

 

Popisovat, co všechno editor umí, je asi zbytečné. Jen pamatujte na několik důležitých věcí. Především, číslujte své série levelů od jedničky. Ty dodávané firmou J.H.C.S. začínají číslem 254 a jsou, a nadále budou, číslovány sestupně. Pokud začnete tedy z opačné strany, nic si nepřepíšete. Dál pak pamatujte na to, že panáček musí mít kam odejít, a pokud nasadíte do hry oba (je to na vás!), měly by být domečky dva. Ještě jedna poslední rada, level by měl jít dohrát, pokud možno dříve než po pěti letech, deseti dnech a dvaceti hodinách nepřetržité pařby.

 

Jistě je pár věcí, které by se daly v editoru udělat lépe. Jsou to ale spíš drobné detaily, které nemohou změnit to hlavní, editor je špička, jakou jsem zatím v jiné podobné hře neviděl. Nejsem si ani jist, zda něco podobného už na Spectru bylo.

 

Co říci závěrem? Snad jen malou zmínku k manuálu. Dokumentace je tradičně na velmi vysoké úrovni. Manuál je napsán vtipně, začíná klasických příběhem, který podle autora sice vůbec nebyl v plánu, ale zase vás uvede do děje a celkem i pobaví. Jinak v manuálu najdete vše potřebné.

 

Musím už jen uznat, než se s vámi pro dnešek rozloučím, že přes drobné výhrady (grafika, I/O operace) je hra skutečnou špičkou ve své třídě. Myslím, že než dohrajete dodávané levely, strávíte spoustu bezesných nocí. No, a pokud vám dojdou ty, co udělal autor, věnujte chvilku času tvůrčí činnosti a vyrobte si vlastní levely.

 

Dovolím si tvrdit, že pokud má někdo rád hry, kde musí dělat ještě něco jiného, než zuřivě střílet po čemkoliv pohyblivém, přijde si ve hře Falling Down na své. Z dostupných variací na Boulder Dash je to ta nejlepší.

 

LevelSouborNázevHeslo
01DEMODEMO-
02UCITELUCITEL-
03DEMO IIDEMO II-
04254 1LEHCI UZ TO NEJDE-
05254 2O MOC TEZSI TO NENISONY
06254 3IIIJVC
07254 4STALE JE TO LEHKE2CHLORMETHAN
08254 5TROCHU NA BEDNUVELBLOUD
09254 6JATKAALE KOHO
10254 7JATKA IIUZ JE TO JASNE
11254 8RENEGADEVYVRHEL
12254 9RENEGADE 2VYVRHLIK
13254 10POLEDELEJ JAK UMIS
14254 11OBZORYAT TO NEVYKOUKAS
15254 12NECO32765
16254 13DO NICHJEN MRTVEJ JE DOBREJ
17254 14JDI DO TOHO NAPLNOA NEFLAKEJ TO
18254 15THE LAST LEVELTHE LAST HESLO
19253 1PRO ZACATECNIKY-
20253 2JESTE JEDNOUALE NA CAS
21253 3POKRACUJEMFPOHODE
22253 4A ZNOVUA NA CAS
23253 5PETKAUZ JSME V PATYM
24253 6SESTEJHONZA JE BLBEJ
25253 7SEDMICKAHONZA JE JEDNICKA
26253 8888888888888888888888
27253 999999999999999999999
28253 10DESETRESET
29252 1NECO NA ZACATEK-
30252 2CHCE TO RYCHLOST KBTO JE JENOM ZACATEK
31252 3JEN TAK RASIT16384
32252 4UZ TO PRITVRZUJEIZI MUSIC DEMO
33252 5TO UZ TADY BYLOALE NE TAK TEZKY
34252 6A JE TO TU ZNOVAA JE TO JESTE HORSI
35252 7TO TU JESTE NEBYLOAMERICAN EXPRES
36252 8STARA PISNICKATO JE SILNY KAFE
37252 9Z80SPECCY
38252 10NENI TO TAK LEHKEJAK SE TO MUZE ZDAT
39252 11THIS IS THE ENDYOUR END

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 15. 4. 2007 | Doplněno: 5. 3. 2009 | Zdroj: ZX-magazín 1/98 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist