English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Addams Family - návod

Podlí podvodníci a mazaní úředníci se pokoušejí připravit zrádnými machinacemi Addamsovic rodinu o dům! Po několika nezdařených pokusech se tedy rozhodnou k drastičtějším pokusům. Za Gomezovy nepřítomnosti se jim podaří uvěznit všechny členy Addamsovy rodiny někde kolem domu. Jediné, co Gomez při svém návratu domů najde, je list papíru, na kterém je napsáno asi toto:

 

Granny trápí horko

Thing je celý zmrzlý

Morticia je zasypaná v jeskyních

Pugsley má přikrytou hlavu

Lurch je svázaný na rodinné parcele

Wednesday dává výprasky mrtvolám

 

Vy, v roli Gomeze, máte jedinou možnost. Musíte všechny osvobodit a tím vyřadit podvodníky ze hry. Kolik členů rodiny máte zachránit, to vám určuje okénko vlevo dole, kde se během hry střídají portréty uvězněných "family members". Podle toho, kolik portrétů se střídá, tolik jich ještě musíte zachránit. Vedle máte počet životů a energii každého životu - je tvořena srdíčky, dále je pak poněkud delší okénko, ve kterém je 6 háčků, na něž musíte pověsit, a před tím samozřejmě najít, 6 klíčů (bez těch hru nemáte šanci dohrát). A teď už konečně k samotnému postupu hry. Gomez stojí u dveří do domu. Když se vydá doleva zjišťuje, že se skrz zamčené dveře projít nedá a vrátí se zpátky. Vpravo přijde na to samé a tak mu nezbývá nic jiné, než se vrátit zpět, vejít dveřmi do domu (pohneme joystickem buď nahoru, nebo dolu) a pokusit se najít nějaký ten klíč. Hned jak vejde do domu, uvidí, že proti němu jdou dva obrnění rytíři. Zničí je tak, že na ně jednoduše skočí (stisk FIRE + směr). Pak se Gomez vydává doleva, kde proti němu jde zase nějaký rytíř. Nechá ho plavat a raději vejde do dveří. Tam mu nad hlavou sem a tam létá nějaký těžko identifikovatelný předmět, který zničit nejde. Při troše šikovnosti ale projde i tuto obrazovku. V další místnosti poskakuje nějaký podivný HALLOWEEN, který vás může snadno zabít.

 

Pokud ho ale náhodou projdete, zjistíte, že na zídku za ním nevyskočíte. Nevadí, nezoufejte. Jak jste si už jistě všimli, jezdí tady plošina, na kterou se vyskočit dá. Tedy vyskočte na ni a z ní už to půjde na zídku jedna dvě. Teď už tedy můžeme klidně pokračovat dále vlevo. A jejda. Teď to bude těžší. Podezřele tu totiž poskakují nějaké tři balóny, které na vás vyvolávají účinky bucharu. Ale my nezoufáme, i tady totiž jezdí nějaké pohyblivé plošiny, po kterých i tuto místnost hladce projdeme a postoupíme dále vlevo. A tady už Gomez zahlédl PRVNÍ KLÍČ. Ale stráží ho nějaký upíří pták, který se vrhá přímo na vás. A toho využije. Jakmile se pták dostane zhruba do Gomezovy výšky, tak se Gomez rozběhne, skočí na ptáka, z toho se odrazí a doskočí přímo na klíč, přičemž ho sebere.

 

Teď se vrátí ven až před dveře, kterými vešel do domu. A vydává se vlevo. Je to tam, kde byly prve zamčené dveře. Myslím, že ty dvě místnosti projdete hladce a už jsme úplně vlevo. Tady znovu létá onen upíří pták, kterého bez ohledu na ochránce přírody Gomez zničí. Vlevo si můžete všimnout srdíčka, které vám doplní energii. Nikoli životy. A teď si Gomez odemyká dveře a vchází do nich. Ocitá se na nějaké parcele, nebo co to tu vlastně je. Ale co to? Parcele? Gomez si vzpomene na papír, který našel. Ano, je to tak. Tady někde by měl být ukrytý sluha LURCH. Gomez jde tedy doleva a když se mu podaří ujít všehovšudy 5 obrazovek, uvidí skutečně svázaného sluhu LURCHE. Gomez je šikovný a tudíž nebude tak těžké se k němu dostat. Přijde tedy k němu a skočí mu na hlavu. A už je tu první záchranná akce a první, skutečně promakaná, fotka LURCHE. Záchranná akce spočívá v tom, že Gomez musí vydržet celou minutu na pohyblivých plošinách, přeskakovat hvězdičku a nespadnout. K poslechu mu hraje příjemná AY hudba. Když to vydrží celou minutu, LURCH je zachráněn. Gomez vchází do dveří vedle LURCHE.

 

Tady mu život znepříjemňují dva kostlivci. Šikovně je přeskočí a vyskáče až na plošinu, na které rotuje nějaký TASMÁNSKÝ ČERT, či co to vlastně je. Tohoto Tasiho zabije tak, že na něj skočí, když zrovna nerotuje, tudíž je v klidu. Tady, kousek od Gomeze, poskakuje nějaký miniaturní andělíček. Když na něj Gomez skočí, doplní se mu jeden život. Teď už se Gomez vydává do další místnosti vpravo. Leze tu nějaký podivný červík, kterého Gomez zabije už osvědčeným způsobem (skočí na něj). Dole jsou další odemčené dveře, které hlídají dva pochodující kosťové. Gomez tedy po zničení kostlivců vejde do dveří a rozhlíží se po další místnosti. A vida. Další, v pořadí již druhý klíč, leží tady na nejvyšší plošině. Gomez se šikovně vyhýbá onomu neidentifikovatelnému předmětu, který tu létá sem a tam, a šťastně bere DRUHÝ KLÍČ. Teď, když má GOMEZ už dva klíče, vydá se zpět do domu, tam kde ho ohrožují dva rytíři. Znovu je šikovně přeskočí nebo zabije a vydá se pro změnu doprava. Tady vidí dveře. Vejde do nich a zjistí, že vedou do sklepa. No raději vyjde zase zpět a pokračuje dále vpravo. Když se mu podaří přejít oblast tří tyčí, které se ho pokoušejí napíchnout, ocitá se šťastně v další obrazovce.

 

Tady nasedne na plošinu a jede s ní až tam, kde rytíř stráží dveře. Rytíře odstraní a vchází do dveří. Tady se po zemi šmatlá nějaké zvíře, které bohužel nejde zabít. Tak ho tedy Gomez přeskočí, ze zídky vlevo nasedne na pojízdnou lebku (památku po zesnulém pradědu), přeskočí hvězdičku a úplně vpravo se odrazí a doskočí na zídku v další obrazovce, po které se pokouší pohybovat onen už zmiňovaný rytíř. Jako obvykle ho nadupaný Gomez zničí, dvě tyče, které se ho pokoušejí napíchnout, přeskočí, rozběhne se a doskočí až do další obrazovky vpravo, v pořadí už třetí. Podobně to pokračuje ještě přes dvě obrazovky, až Gomez dojde do pokoje, kde jsou nějaké květináče a v jednom z nich zasazena rostlina, která se vás pokouší sesadit špatně mířenou palbou svých otrávených plodů. Gomez ale i tuto rostlinu zlomyslně zničí a vydává se do dveří, které vidí vpravo, a kolem kterých leze poněkud přiopilá housenka, kterou můžete zničit pouze v její jedné fázi (když je narovnaná). Cestou si může Gomez doplnit energii a taky jeden život. Odhodlaně pak vstoupí do dveří.

 

A co Gomez nevidí. Úplně vlevo nahoře leží již třetí klíč. Dopraví se tam po pojízdné plošiny. Doufám, že už víte co máte dělat s nabuzenou rostlinou! Gomez tedy sebere TŘETÍ KLÍČ a jde jako obvykle zpět a ještě zpět a dokonce až ke dveřím, o kterých zjistil, že vedou do sklepa. Vejde do dveří, vyskočí na zídku, po které skáčou dva zfetovaní balóni, vyčká chvíli, kdy nebude ze stropu kapat kyselina a propadne se do díry v podlaze, která je úplně vpravo dole. Tady sjede po pohyblivých plošinách až dolů a vejde do dveří. Gomez shledává, že se ocitl v nějaké sklepní místnosti a po jezdící plošince vyjede až do dveří vlevo nahoře a vejde. Tady bude muset konat příliš rychle. Ve vhodné chvíli, kterou si jistě najde každý rád sám, se Gomez rozběhne přeskočí neidentifikovatelný létající objekt (UFO) a doskočí na pojízdnou plošinu o něco níže. Po ní dojede až úplně vpravo, kde se propadne do díry v podlaze. Ale tady je úplně nová grafika obrazovek. Unikají tu nějaké horké páry a je tady děsné vedro, ale vždyť někde tady by měla být GRANNY. Gomez se tedy vydává průchodem vpravo. Doufám, že na potřebnou taktiku přijdete sami. Tady vpravo zase unikají nějaké páry, jezdí tu plošina nahoru a dolů a vpravo jsou další odemčené dveře. Gomez neváhá ani minutu. Naskočí na plošinu, vyjede nahoru, seskočí dolů a už vchází do dveří. Tady střílejí ze zdí ohnivé koule a zase tu unikají obláčky horkých par. Gomez se ale nevzdává a přes všechny překážky se vydává doleva, do další obrazovky.

 

Tu myslím nebude problém projít. Pak další obrazovka se dvěma plošinami, které se pod vámi rychle propadnou, tudíž se budete muset pohnout. Když Gomez vstoupí, vlevo v další obrazovce je GRANNY. Gomez jí skočí na hlavu a může vysvobozovat. Tentokrát to spočívá v tom, že musíte stát na kutálejících se lebkách a nespadnout zase celou minutu. Když to vydržíte, osvobodíte i GRANNY. Teď se budete muset vrátit až do místnosti, odkud jste vešli do horkých lázní. Jezdí tu ta plošina nahoru a dolů, dole leze červ a kape tu kyselina. Zde spadněte z té vrchní plošiny dolů a jděte doleva. Tři úplně nudné obrazovky doleva přejdete v pohodě a ocitáte se u dveří. Neváhejte a vstupte. Po pojízdných plošinách dojeďte až doprava a propadněte se dolů. Brr, tady je ale zima. Všude kolem samé rampouchy a samý led. Aha, tak tady někde tedy mrzne THING. Pomyslí si Gomez a jde ho hledat. Přeskakuje valící se střípky ledu a vydává se doleva. Všimněte si, jak ladně klouže Gomez po ledu a jaký to vydává božský zvuk. Jde tedy vlevo až dojde do místnosti, kde nahoře poskakuje život a dole jsou dveře. Nejdeme však do dveří, ale propadneme se dolů. Tady celkem bez problémů jde Gomez až dolů a pak vpravo, kde vleze do dveří. V této místnosti se vydá zase opačným směrem, tedy vlevo, cestou si sebere život, který skáče nahoře a jde dále doleva. Tam dole uvidí už třetího člena rodiny, THINGA. Doskáče tedy k němu a skočí na něj. Tato záchranná akce spočívá v tom, že musíte minutu vydržet a neztratit život. Stěžují vám to dva kostlivci a jedno UFO. Přesto ale neztrácejte nervy, ono se vám to možná jednou povede.

 

Když tedy zachráníte THINGA, tak jděte zpět, pryč ze sklepa, pryč z Addamsovic domu a vydejte se až na místo, kde jste sebrali druhý klíč. Tady vyčkáme vhodný okamžik a pak se vydáme dále doleva. Omráčíme dva pochodující kostlivce, sejdeme dolů, zabijeme dva červíky a vítězně vejdeme do dveří. Tady pozor, bude dost těžké tudy projít. Musíme se totiž rozběhnout doprava, vyskočit na propadající se plošinky (dávejte si pozor na tu třetí, propadá se moc rychle) a z nich už to půjde lehce. Vyskočíme na plošinu, která jezdí doprava a doleva a dojedeme doleva. V této obrazovce zničte obě housenky a vejděte do dveří. Zde musíte po jezdících plošinách dojít až do další obrazovky, která je vpravo. Vstupte do dalších dveří. Tady to bude asi dost nepříjemné. Otravuje vás tu UFO a jeden červík. Dejte si také pozor na podlahu, protože ji tvoří bažiny a na těch dlouho nevydržíte stát. Když dojdete do další obrazovky, musíte vyjet až do dveří (po plošince). Tady běžte jen do dalších dveří. A jsme tu. Ptáte se kde? Tam kde je už ČTVRTÝ KLÍČ. Ale abyste ho našli, musíte vyskákat po větvích stromu až úplně nahoru. Cestou zničte obě housenky, které jsou na první a třetí větvi a červa, který leze po čtvrté větvi. Když máte klíč, můžete ze stromu spadnout a pokračovat doprava. Ještě jednou doprava a tady vyskočte po upířích ptácích až na horní plošinu. Jděte do další obrazovky. Tady vám dá asi trochu práce přijít na princip, ale nebojte se, s pomocí plošin to jde hravě. Tady přejeďte zase po plošinách doprava. Ještě doprava a ještě doprava a tady naskočte na jezdící áčko a jděte do dveří, kam vyskočíte. Teď sejděte dolů a jděte doprava. Jděte ještě jednou doprava a vstupte do dveří (na lebky vpravo neskákejte, stejně by se propadly). Zneškodněte dva rytíře a uhněte zdegenerovaným zvířatům. Teď se pořádně rozběhněte doprava a vyskočte na jezdící plošinu. Z té pak na plošinu, která je vpravo nahoře a jděte doprava.

 

Je to tady skutečné úžasné. Jděte o obrazovku doprava a vejděte do dveří. Hned za nimi zase vyjděte a pokračujte doprava. Ještě doprava a ještě doprava a tady musíte po pulzujícím áčku vyjet nahoru a zničit nabuzenou rostlinu. Jděte doleva a vejděte do dveří. Rozběhněte se doprava a spadněte do první díry, kterou vidíte. Toto není bažina nýbrž čistá voda. Teď budeme chvilku plavat. Plavte doleva, ještě doleva a znovu doleva, tady se šikovně propadněte dírou v podlaze, tedy spíš v písku (dejte si pozor na chobotnici, která po vás střílí své koule) a plavte ještě o obrazovku doleva. Když se pořádně rozhlédnete, neuvidíte jen rybu, která vám ubírá život a je jich pod vodou poněkud víc, ale i PÁTÝ KLÍČ. Teď už byste měli mít 5 klíčů. Jestli je nemáte, hrajte znovu. Nyní se vrátíme až do domu, tam, kde chodí dva rytíři. Odsud vyskákejte po schodech vlevo, které jsou v úrovni vaší hlavy až nahoru. Zničte rytíře a projděte dvěma skákajícími balónky. Vyskákejte nahoru, vyhněte se UFO a pokračujte doleva po plošince vlevo nahoře. Tady se rozběhněte a vyskočte na další plošinu vlevo nahoře, po které skáče HALLOWEEN. Kdyby vám to nešlo, můžete jít i spodem. Pokud jste šli vrchem, tak teď vejděte hned do prvních dveří, kolem kterých jsou dva vystřelující kůly.

 

Tak a jste na vrchní plošině. Tady se musíte pořádně rozběhnout a skočit až do obrazovky vlevo. Ale co se to tu mrská? Vždyť je to PUGSLEY. Skočíte mu na hlavu a můžete zase zachraňovat. Spočívá to asi v tomto, vlevo v rohu je nabuzená rostlina, která po vás střílí koulemi. Po zemi lezou zmutovaná zvířata a vy musíte úplně všechno přeskakovat. Když to vydržíte minutu, máte vyhráno. Teď vám asi bude dlouho trvat návrat zpět. Ale nezoufejte, vraťte se až před dům, kde chodí dva kostlivci. Teď se vydáváme doprava. Přejděte ještě jednou doprava a tady vyskočte na vrchní plošinu vpravo a pokračujte dál (doufám, že vás nezabilo UFO nebo balón). Tady se rozběhněte vpravo a omračte kostlivce. Jděte do dveří, kde musíte vyskočit na plošinu vpravo nahoře. Pomůže vám k tomu plošina, po které skáče HALLOWEEN. A jsme vpravo. Vyčkejte vhodný okamžik a přeskákejte po propadávajících se plošinách na druhou stranu. Rozběhněte se, skočte na kosťu a vejděte do dveří. Vyskočte na plošinu nahoře a jděte doprava. Rozběhněte se a klidně se propadněte dolů. Tady se po jezdících lebkách dopravte doprava a po plošinách spadněte dolů. Pozor na plazícího se mutanta. Jsou tady dvoje dveře, ale jděte do těch vlevo.

 

Teď se musíte dopravit do dveří, které vidíte vpravo nahoře. Musíte tam jít přes místnost, která je vlevo, ale na to snad přijdete i sami. Skočte na upířího ptáka a jděte doleva. Tady se po lebce dovezte do dveří dole. Jste v místnosti, kde jezdí dvě plošiny. Nejprve se po nich dopravte na plošinu vpravo nahoře, jděte dál a úplné vpravo seberte poslední ŠESTÝ KLÍČ. Dopravíte se sem zase s pomocí plošinek. Teď se vraťte o obrazovku zpět a jděte doleva. Musíte se rozběhnout a skočit na ptáka a z něho pak na horní plošinu. Tady zašlápněte červa (brouka) a spadněte vlevo dolů. Pořádně se rozběhněte doleva, odrazte se a skočte postupně na všechny tři duchy. Tím se dostaneme na plošinu vlevo nahoře, odkud jdeme do další obrazovky. Ale co to Gomez nevidí tam v rohu, hned vedle dvou mrtvol tu postává jeho dcerka WEDNESDAY. Po plošinách se k ní dopraví. Vysvobozovací akce spočívá v tom, že musíte minutu skákat po ledové podlaze a vyhýbat se střelám nabuzené rostliny a mutantovi. Když to vydržíte, měla by vám zbývat k záchraně jen MORTICIA. Vydáme se tedy zpět z krypty až do domu, tam, kde chodí dva rytíři a jdeme doleva. Tentokrát rytíře už zabijeme a po plošině jdeme dále vlevo. Přeskočíme mutanta a jdeme zase vlevo. Skočíme na plošinu, která jezdí nahoře a převezeme se na druhou stranu. Tady, v další místnosti, si dáváme pozor na UFA a přejdeme do další obrazovky. Doufám, že jste vyskočili až na plošinu, kde je HALLOWEEN. Jděte do dveří, které jsou za ním. Z horní plošiny, na které jste se objevili, seskočte do dveří dole. Zde za pomoci plošinek přeskočte zídku a jděte do dveří vlevo. Rozběhněte se a vyskočte na plošinu vpravo. Dejte si pozor na mutanta a na HALLOWEENA. V další místnosti přejeďte po plošině úplně doprava. Nechoďte do žádných dveří, ale seskočte dolů, jděte až úplně doleva a teprve teď vejděte do dveří.

 

Všimli jste si, že už jste v jeskyních? Tady někde je MORTICIA. Přeskočte kostlivce a propadněte se vpravo dolů. Rozběhněte se a skočte až do dveří vlevo dolů. Tak a jsme zase o něco dál. Ptáka si nevšímejte a jděte doleva. Pozor na kapky a nabuzenou rostlinu. Musíte se propadnout až otvorem úplně vlevo. Už se vám to povedlo? Tak jo. Vyskočte na jezdící plošinu a vyjeďte na plošinku nahoře. Z té se rozběhněte a skočte nejdřív na jednu a z té na druhou nabuzenou rostlinu a z té do další obrazovky vpravo. Tady vyjeďte nahoru. Jděte doprava, zabijte červa a rostlinu a pokračujte dále vpravo. Tady pozor na hvězdičky a na housenku. Rozběhněte se a skočte na plošinu vpravo nahoře. Tady se rozběhněte, skočte až na kostlivce a po schodech vyjděte nahoru (bacha na kůly). Teď spadněte dolů a po jezdících plošinkách se dopravte na druhou stranu - doprava. Skočte nahoru a jděte dál doprava. Rozběhněte se a po plošinách přeskákejte na druhou stranu (pozor na balónek). Přeskočte mutanta, zabijte kostlivce a jděte do dveří dole. Tady skočte na jezdící plošinku a z ní se ve vhodné chvíli odrazte do další obrazovky vpravo.

 

Po plošinkách přejeďte až na druhou stranu, zabijte kostlivce a jděte do dveří, které jsou za ním v další obrazovce. Po plošince vyskočte na zídku, dejte si pozor na střely rostliny, a jděte po ní doprava. Nechoďte do dveří u kterých stojíte, ale až do dveří, které vidíte vpravo. Skočte na kosťu, vyskočte na jezdící áčko a z něj do dveří, které jsou na plošině vlevo nahoře. Jděte doleva a skočte na jezdící plošinu (dejte si pozor na HALLOWEENA). U kraje obrazovky spadněte dolů a jděte doleva. Tady opět nasedněte na plošinku a dojeďte až do dveří vlevo. Vejděte do nich a hned z nich zase vyjděte. Teď se rozběhněte a skočte doleva, stále držte tlačítko směru. Spadnete o obrazovku níž, ale pokuste se nasměrovat tak, abyste dopadli přímo na plošinu. Přejeďte po ní doleva (pozor na páru) a jděte spodem doleva ještě přes dvě místnosti (zabijte kostlivce a TASIHO). Měli byste být v místnosti, kde vystřelují dvě koule, ve vhodný okamžik je přeskočte a jděte do dveří vlevo dole. Teď vyskočte na nejvyšší plošinu (pozor na ohnivé koule), jděte doprava a vyskočte ještě jednou.

 

Tady se rozběhněte a hupněte až na červa. Odtud už lehce vyskáčete na nejvyšší plošinu vlevo (po plošinkách). Teď, v další obrazovce, přejeďte po plošince a vyskočte po další plošince nahoru, do další místnosti. Jděte doprava a po plošinách přeskákejte na druhou stranu. Vyskočte na jezdící plošinu a po ní přejeďte doleva. Skočte do další místnosti, rozběhněte se, skočte na kostlivce a jděte do dveří vlevo dole. Skočte na plošinu a nechte se převézt do dveří na plošince vpravo nahoře. Teď už vám zbývá jen přejít tři místnosti doleva (po plošinkách) a v té třetí už uvidíte posledního člena rodiny, MORTICII. Záchranná akce spočívá v tom, že musíte minutu vydržet a nezemřít. Život se vám pokouší zmařit UFO (pozor na podlahu, která je tvořena bažinou). Když se vám to podaří, tak jste hru už dohráli. Podvodníci jsou zničeni a vy i váš dům jste zachráněni!

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 21. 7. 2003 | Zdroj: ZX-magazín 6/93 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist