English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Tir Na Nog

Tir Na Nog vyjadřuje v keltské řeči posmrtný život, popřípadě místo, kam se lidé přesouvají ve chvíli, kdy se završí jejich pozemské putování. Autoři tohoto titulu při jeho tvorbě silně čerpali právě z keltské mytologie, sledujeme zde příběh hrdiny Cuchulainna, a to zrovna ve chvíli, kdy krátce po své smrti vstupuje do země věčného mládí, vstupuje do země Tir Na Nog. Kdysi dávno existovala mocná spiritistická rasa nazývaná Sidhe, která stvořila Velkou pečeť, aby udržela Velkého nepřítele v zajetí. Jednoho dne se však objevil zloděj, který se pokusil pečeť ukrást. Sidhové zakročili v čas, zloděje usmrtili, bohužel přitom nedopatřením došlo k rozlomení pečeti na čtyři kusy, což způsobilo citelné oslabení síly Sidhů a jejich degeneraci do podoby zakrnělých primátů. To je už úkol pro našeho hrdinu Cuchulainna, který musí všechny čtyři části pečeti najít a znovu obnovit původní moc Sidhů. Je tu však jeden problém, Sidhové ve své současné opičí podobě nějak nejsou schopni ocenit toto počínání a při první příležitosti se snaží Cuchulainna usmrtit.

 

Hra jako taková v sobě kombinuje prvky arkády a adventury, kdy Cuchulainn musí sbírat předměty a řešit různé hádanky, aby z pečeti opět vytvořil celistvý celek. Jeden z prvních předmětů, který by měl hráč vyhledat, je meč, jenž vám umožní odrážet útoky degenerovaných Sidhů. Velkou výhodou také je, že Cuchulainn je už vlastně mrtvý, takže máte k dispozici nekonečné množství životů. Potíž je pouze v tom, že s každým zabitím se náš hlavní hrdina objeví opět na startu hry a přijde o všechny předměty, které dříve nasbíral. Firma Gargoyle Games ve stejném duchu připravila ještě dva další tituly, Dun Darach (zde sledujeme osudy Cuchulainna během jeho pozemského života) a Marsport (odklon od mytologie ke sci-fi).

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Gargoyle Games, 1984
Autor:  Carter Follis Software Associates
Žánr hry:  arkáda/adventure
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Tirnanog.pdf
Kazetová obálka:  Tirnanog.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Tirnanog.rzx (1075 KB)
Stažení hry:  Tirnanog.zip (28 KB)

 

Publikováno: 26. 6. 2002 | Doplněno: 30. 4. 2007 | Vložit nový komentář...
Vložil: ArtVloženo: 03. 06. 2009, 13:32:15
Myslím, že si ji člověk užije hlavně tehdy, pokud se trochu vyzná v irských pověstech, přečetl si manuál a baví ho i hry, kde není moc akce, ani skoro žádný text. Řekl bych, že tato hra je sice hodně ceněná, ale vlastně ji hraje dost málo lidí. Mapa je samozřejmě také užitečná a ta známá profesionálně nakreslená je navíc velmi pěkná. Kdysi, když jsem ji ještě neměl, jsem se pokoušel kreslit vlastní, ale zrovna tady mi to šlo dost těžko.
Vložil: MontyMoleVloženo: 08. 05. 2009, 21:04:43
Tyhle hry nemůžu hrát ani s mapou, protože se strašně rychle ztrácím Ale když člověk ví o co jde a má návod nebo mapu, může si ji užít a zjistit proč je hra tak populární.
Vložil: ArtVloženo: 17. 04. 2009, 15:39:58
Jestli se nepletu, tak hra vychází konkrétně z irských pověstí. I když je velmi těžká, kupodivu mě bavila i v době, kdy jsem vůbec nevěděl, o co tam jde. Asi to je tou zvláštní atmosférou a stylem grafiky, což ale pravděpodobně vůbec neocení hráči, kteří se dostali k počítačům až někdy po roce 1995. Také bych řekl, že vzhledem k ostatním hrám na Spectru má perfektně provedenou animaci chůze.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist