English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Prince of Persia

Perský princ je další v řadě titulů, které nepotřebují jakékoliv komentáře, neboť ho znají prakticky všichni. Na druhou stranu existuje paradoxně malý okruh lidí, kteří vědí, že tato hra vznikla i pro ZX Spectrum, díky šikovnosti ruských programátorů, kterým se podařilo téměř nemožné, a to vytvořit dokonalou kopii, která je plně srovnatelná s verzemi pro Amigu a PC, včetně dokonale ladných pohybů hlavního hrdiny, pro které se stala tato hra proslulou. To, že tento titul není tak známý, bylo způsobeno tím, že se objevil až v roce 1996, tedy v době, kdy většina lidí vyměnila svá milovaná Spectra/Didaktiky za něco výkonnějšího. Živě si dnes vzpomínám na článek v jenom ZX-magazínu, že na Spectru se tato hra nikdy z technických a hlavně ekonomických důvodů neobjeví. Rusové to však zvládli na jedničku, hra obsahuje všech dvanáct původních levelů, které se dohrávají samostatně, a je pochopitelně určena pouze pro Spectrum 128K. Všechny úrovně si můžete rovněž prohlédnout díky geniálním mapám, které vytvořil Stanislav Yudin.

 

Příběh vypráví o dávných dobách, kdy vládl Persii starý sultán, který měl krásnou mladou dceru. Za jeho nepřítomnosti se ale zmocnil trůnu zlý čaroděj Jaffar, který se chtěl s princeznou oženit. Ta ho však odmítla, protože milovala mladého prince, kterého Jaffar uvěznil do nejhlubšího vězení. Jaffara strašně rozzlobilo její odmítnutí, a tak dal princezně přesně hodinu na to, aby si rozmyslela, jestli si ho vezme, nebo raději zemře. A jak už to tak v podobných hrách bývá, princem jste samozřejmě vy a je tedy jen na vás, zda dokážete překonat všechny nástrahy a stihnete princeznu včas osvobodit. Jak už jsem říkal, hra je dokonalou předělávkou z PC. Svědčí o tom už to, že její délka je něco kolem 450 kB. Grafika je přímo fantastická a AY hudba na začátku je také výborná. Drobnou odlišností od PC verze je to, že jednotlivé díly jsou chráněny heslem, což si myslím, je velké plus. Ovšem heslo levelu není vždy stejné. Záleží totiž na čase, s jakým jste ho ukončili. Pro nahrání dalšího levelu můžete použít také CHEAT, ale to potom (a to mi věřte) o hodně přijdete. Další informace o hře si můžete přečíst z recenze na BonusWebu, popřípadě se můžete mrknout na tyto stránky, které jsou kompletně věnovány této legendě.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Magic Soft, 1996
Autoři:  Nicodim, D.J. Musicsoft
Žánr hry:  arkáda
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash
Původní manuál:  Princeofpersia.txt
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Princeofpersia.rzx (1887 KB)
Stažení hry:  Princeofpersia.zip (161 KB)

 

Publikováno: 7. 3. 2003 | Vložit nový komentář...
Vložil: ZdenekVloženo: 23. 01. 2024, 10:09:51
Díky, to je ono. Nikdy nepochopím, proč někdo naprogramuje super hru a nedá tam možnost redefine key nebo kempston joystick. Už se mi to stalo u několika titulů. Třeba oblíbené QAOPM mi naprosto nevyhovuje. Nebo WASD už vůbec.
Vložil: BildoVloženo: 22. 01. 2024, 21:49:42
Teď jsem to zkusil v online emulátoru.
Jemný krok a asi i meč je mezera.
Vložil: ZdenekVloženo: 22. 01. 2024, 18:22:05
Prosím, může mi někdo poradit klávesy k ovládání ? Umím jenom O,P,Q,A , ale nemůžu přijít na to, jak vytasit meč a jak nastavit "jemný úkrok" doprava a doleva. Díky.
Vložil: uglydogVloženo: 26. 03. 2012, 17:54:27
tak jsem měl špatnou verzi..stáhnu si hru odsud..
Vložil: PaveroVloženo: 19. 03. 2012, 23:28:51
ne, je to kompletní, všech 12 levelů, viz mapa
Vložil: uglydogVloženo: 19. 03. 2012, 17:33:02
hra vypadá super (na možnosti zx), i se tak hraje, ale má jen jeden level, jestli se nepletu..
Vložil: Solaris104Vloženo: 13. 03. 2012, 11:40:36
Dohral jsem tuto konverzi hry Prince of Persia a musim uznat, ze hratelnost je stejna jako na Amize. Mimochodem v roce 2011 vznikla temer dokonala konverze teto hry i pro C64.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist