English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Daley Thompson 1-3

Daley Thompson byl britský desetibojař, držitel několika rekordů. Firma Ocean se nechala inspirovat a vytvořila hru na toto téma. Jednalo se o olympijský desetiboj. To je disciplína určená jen pro nejvšestrannější sportovce. Takový desetibojař musí zvládnout deset různých disciplín, přičemž každá z nich je vlastně úplně jiná. Proto tento druh sportu patří mezi ty nejuznávanější a divácky i nejatraktivnější, obzvlášť u nás v České republice má velkou tradici a ještě lepší výsledky, to snad není nutné dvakrát zdůrazňovat. Desetiboj je rozdělen na dva atletické dny po pěti disciplínách.

 

Ačkoliv byl Daley Thompson desetibojař, tvůrci se tímto faktem nenechali zastrašit a připravili ještě dva další tituly s tímhle borcem v hlavní roli. Jestli si myslíme, že desetiboj je obtížná disciplína, brzy zjistíte, že proti Supertestu, který zahrnuje dvanáct úplně odlišných sportů, jde o procházku růžovou zahradou. Závěrečná část celé trilogie, jestli to mohu tak nazvat, už představuje jen jakýsi trénink fyzičky a nabírání svalové hmoty, protože se celý odehrává v posilovně, což může pro někoho představovat jisté zklamání.

 

Daley Thompson 1 - Decathlon

Disciplínou číslo jedna je běh na 100 metrů. Ovládání je opravdu geniální. Pohybujete se klávesami doprava a doleva, přičemž je střídáte. Čím rychleji budete klávesy mačkat, tím bude váš desetibojař podávat lepší výkon. Abyste se kvalifikovali, musíte proběhnout cílem maximálně do 13,5 sekundy. To je daný časový limit. Druhou disciplínou je skok do dálky. U této disciplíny použijete také klávesu FIRE, kterou zmáčkněte při doběhnutí k čáře. FIRE podržte a snažte se uhodnout úhel 45°. Dejte si pozor na přešlap. Musíte skočit alespoň 6,5 metru. Pokud vám to nevyjde, máte ještě dva pokusy. V pořadí třetí disciplínou je vrh koulí. Opět se snažte dodržet úhel 45°. Kvalifikační limit představuje vrh 15,5 metru dlouhý. Následující disciplína je skok do výšky. Zde nemusíte používat při běhu klávesy. Počítač to udělá za vás. Vy musíte pouze regulovat skok. Až dojde ke skoku, tak teprve teď se snažte co nejrychleji kombinovat klávesy doprava a doleva. Pokud skočíte alespoň 2,25 metru, tak jste se opět kvalifikovali. Poslední disciplínou je běh na 400 metrů. Jestliže proběhnete cílem do 42 sekund, první olympijský den pro vás končí a vy se uvidíte na stupních vítězů.

 

Šestou disciplínou je běh 110 metrů překážek. Čeká na vás devět překážek, které jsou od sebe po 10 metrech. Časový limit je 14,5 sekundy. Sedmá disciplína je skok o tyči. Opět je na vás pouze regulace skoku. Snažte se vystihnout moment, kdy začít sklápět tyč, aby vám skok co nejlépe vyšel. Pokud skočíte 4,40 metru, tak jste se kvalifikovali. Další disciplínou je hod diskem. Snažte se vyvinout co největší rychlost, úhel asi 45° a trefit se směrem do hřiště. Hoďte alespoň 50 metrů a postupujete dál. V pořadí devátá disciplína je hod oštěpem. Pokud hodíte minimálně 60 metrů bez přešlapu, tak už vám zbývá pouze poslední disciplína, tou je běh na 1500 metrů. Jedná se o vytrvalostní běh. Jde o to, abyste se zbytečně rychle neunavili. Pokud půjde únava dolů, musíte zpomalit klávesou FIRE. Pokud zvládnete i tuto disciplínu v daném časovém limitu, který je 310 sekund, můžete si gratulovat. Desetiboj pro vás končí a vy se opět uvidíte na stupních vítězů jako zlatí.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Ocean Software, 1984
Autoři:  Paul Owens, Christian F. Urquhart, F. David Thorpe
Žánr hry:  sportovní
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Daleythompson1.txt
Kazetová obálka:  Daleythompson1.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, rekordy, online
RZX video:  Daleythompson1.rzx (257 KB)
Stažení hry:  Daleythompson1.zip (45 KB)

 

Daley Thompson 2 - Supertest

To je název hry, za kterou se Ocean Software nemusí v žádném případě stydět, protože ukázal světu, že patřil ke špičce programátorských firem osmdesátých let. Jedná se o test zdatného sportovce. Úkolem je kvalifikovat se ve dvanácti disciplínách se třemi životy. První disciplínou je veslování. Připomínám, že ovládání je stejné jako u předchozí hry. Kvalifikovaný limit je 40 sekund. Druhou disciplínou je kopání penalt. Před sebou máte pět pokutových kopů. Tato disciplína by měla být snadná záležitost. Stačí totiž přiběhnout co největší rychlostí k míči, namířit a pod úhlem 30-45° vystřelit. Na to, abyste se kvalifikovali, vám stačí 2000 bodů. Další disciplínou v pořadí jsou skoky na lyžích. Skočíte-li 60 metrů, tak jste se opět kvalifikovali bez ztráty života. Čtvrtá disciplína je ze všech nejhumornější (už jen při pohledu na ty obličeje). Jedná se o přetahování lanem. Máte na výběr osm soupeřů seřazených od nejslabších po ty nejsilnější. Vám stačí, když zvládnete prvního, tzv. Hyper Billa.

 

Pátou disciplínou je trojskok. Snažte se opět o úhel 45°. Pokud skočíte 12,80 metru, nemusíte se obávat, že ztratíte život. Na řadě je šestá disciplína, což je běh na 100 metrů. Limit je 13 sekund, takže by to pro vás neměl být žádný oříšek. Sedmou disciplínou je hod oštěpem. Hoďte alespoň 50 metrů a máte vyhráno. Na řadě je disciplína číslo osm, 110 metrů překážek. Opět na vás čeká devět překážek, které musíte zdolat maximálně do 15 vteřin. V pořadí devátá disciplína je střelba na terč. Máte deset nábojů a ke kvalifikování vám stačí 3000 bodů. Desátá disciplína je hodně povedená. Je to jízda na kole. Časový limit je 40 vteřin. Následná disciplína je skok do bazénu. Stačí vám, pokud získáte součtem tří skoků 65 bodů. A konečně poslední disciplínou je obří slalom. Je opět na vás, abyste zvládli tuto disciplínu do 60 vteřin. Pokud jste vše splnili, následují stupně vítězů. Po grafické stránce se hra od svého předchůdce zlepšila. Daley Thompson's Supertest je prostě z celé trilogie nejlepší.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Ocean Software, 1985
Autoři:  Paul Owens, Dan Hartley, Jonathan M. Smith, ...
Žánr hry:  sportovní
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Daleythompson2.txt
Kazetová obálka:  Daleythompson2.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Daleythompson2.rzx (412 KB)
Stažení hry:  Daleythompson2.zip (61 KB)

 

Daley Thompson 3 - Olympic Challenge

A máme tu závěrečný díl celé trilogie, kruh se uzavírá, takže nás zde čeká opět desetiboj (100 metrů sprint, skok daleký, vrh koulí, skok vysoký, běh na 400 metrů, běh na 110 metrů přes překážky, hod diskem, skok o tyči, hod oštěpem a závěrečný běh na 1500 metrů), tentokráte olympijský. Doba nám od prvního dílu poněkud pokročila, takže ten zásadní rozdíl, který se nedá přehlédnout, je vizuální stránka, jež se mílovými kroky přiblížila k dokonalosti. Novinkou je úvodní trénink, který musíte nejprve absolvovat. Ten celkem zahrnuje tři zajímavé disciplíny. Od posilování s činkami, přes sklapovačky, až po dřepy. Po úspěšném zvládnutí všech tří disciplín, vám trenér sdělí, jak na tom jste.

 

Hlavně si dejte pozor, abyste nepřecenili své schopnosti a nedopadli jako malý chlapík v černých brýlích v pozadí, který, ač se snaží sebevíc, ne a ne zvednout byť i tu nejmenší činku, což působí celkem komicky. Čím kvalitnějšího tréninku dosáhnete, tím větší šance máte v samotném závodě. Nevím, jestli to byl záměr tvůrců, ale celá hra místy působí jako velká parodie, aspoň co se některých výkonů týče. Stovku lze zaběhnout za 5 vteřin, do výšky hravě skočíte 2,51 m, čtyřstovku proběhnete za 15 vteřin a tak podobně. Nejtěžšími disciplínami je bezesporu skok daleký (odhadnout správný odraz je někdy o nervy) a skok o tyči, kdy musíte přesně načasovat chvíli pro zapíchnutí tyče a následně zvolit okamžik, ve kterém se obtočíte kolem laťky.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Ocean Software, 1988
Autoři:  Dave Thompson, Bill Harbison, Jonathan Dunn
Žánr hry:  sportovní
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Daleythompson3.txt
Kazetová obálka:  Daleythompson3.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Daleythompson3.rzx (185 KB)
Stažení hry:  Daleythompson3.zip (101 KB)

 

Stažení celé série: Daleythompson1-3.zip (206 KB)
Publikováno: 1. 11. 2002 | Doplněno: 25. 2. 2007 | Autor: Rocker a Pavero | Vložit nový komentář...
Vložil: ZdenekVloženo: 12. 09. 2017, 13:37:07
Nasel jsem pekny bug ke skoku do dalky:
https://youtu.be/02pgqw4rBSA
Vložil: pecaNVloženo: 02. 02. 2017, 23:11:24
Jojo, kdo u téhle hry nezlomil aspoň jeden joystick (též se řadím k těm šťastlivcům ), ten to nehrál naplno a s vášní
Vložil: LubikCZVloženo: 13. 05. 2013, 15:04:49
Tak přesně kvůli těmto důvodům (hrám) jsem si vyrobil tento http://www.2i.cz/2aa5b69c4f gamepad, kde to zelené tlačítko nahrazovalo klávesy (na joysticku pohyb) doleva a doprava
Vložil: PaveroVloženo: 12. 05. 2013, 13:57:20
Druhý díl je pro 128K verzi Spectra.
Vložil: TomVloženo: 12. 05. 2013, 10:08:22
Nejde mi spustit 2. díl..
Vložil: TomVloženo: 11. 05. 2013, 22:47:18
Kdysi na Didaktiku jsem u téhle hry taky odrovnal joystick .

Teď se mi povedlo 100 m za 8.84, ale nemám to nahraný, tak mi to nikdo neuvěří.. Na druhou stranu furt nemůžu udělat platný pokus ve skoku vysokém..
Vložil: arthurVloženo: 14. 10. 2011, 21:26:47
Penalty byla u mě spíš věc náhody, ale hlavně jsem se nikdy nenaučil skákat do vody. To mě vždycky připravilo o životy.
Vložil: s0l1t3rVloženo: 25. 09. 2010, 04:50:20
Povedlo se mi teď zaběhnout 100m za 9.26s
Vložil: ainVloženo: 28. 08. 2010, 17:58:16
To já jsem si na tom odrovnal málem didaktika, páč joystick jsem zatím neměl A musím říct, že nadávno se mi povedlo málem zničit klávesnici, když jsem se pokoušel překonat rekord MontyMola, který 100m zaběhl za 9,18
Vložil: s0l1t3rVloženo: 28. 08. 2010, 03:15:01
Tak tohle byl rozhodně zajímavý nápad na hru! Celá trilogie je zábava na HODNĚ dlouho! Ještě teď vzpomínám jak v zápalu hraní při běhu na 100m jsem si zlámal svůj první kempston joystick...

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist