English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Cray 5

Míra znečištění dosáhla takové úrovně, že život na planetě Zemi je do budoucna nemožný. Vlády jednotlivých států připravují plán pro kolonizaci vesmíru. Byla zbudována obří loď, která pojme na pět tisíc nejstatečnějších, kteří budou cestovat vesmírem, aby nalezli novou planetu vhodnou k osídlení. Celá loď je řízena superpočítačem Cray 5, který monitoruje všechny parametry nutné pro přežití všech přítomných na palubě. Jako hlavní designér superpočítače jste jedním z dobrovolníků, kteří se účastní samotné mise. Tři roky po odstartování zasáhne kosmickou loď asteroid, který vyřadí z provozu jeden z jaderných reaktorů. Dojde k uvolnění velkého množství radiace a poškození superpočítače, který odstartuje odpočet k sebedestrukci celé lodi.

 

V tuto chvíli vstupujete do role vy, abyste superpočítač odpojili a spustili opravnou sekvenci. Moc dobře víte, že to nebude vůbec jednoduché, byla vystavěna řada obranných systémů, které měly zabránit případné sabotáži. Hru začínáte vstupem do řídícího modulu superpočítače Cray 5. Vaším úkolem je vyřadit ho z provozu a únikovým modulem se vrátit do hlavní části lodi. Z bezpečnostních důvodů je totiž řídící modul superpočítače oddělen od zbytku lodi, navíc je rozdělen do devíti samostatných sektorů. Pro vyřazení počítače z chodu je nutné v každém sektoru přehodit všechny speciální přepínače (ze zelené do červené podoby), do dalšího sektoru se pak dostanete pomocí systému teleportů. Cray 5 je dalším titulem firmy RetroWorks. Jak je u této společnosti zvykem, celá hra je na hodně vysoké úrovně, ať už svým vizuálním zpracováním či hratelností.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  RetroWorks, 2011
Autoři:  Benway, Pagantipaco, Iggy Rock, ...
Žánr hry:  arkáda
Formát souboru:  TAP
Původní manuál:  Cray5.txt
Kazetová obálka:  Cray5.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Cray5.rzx (319 KB)
Stažení hry:  Cray5.zip (36 KB)

 

Publikováno: 29. 4. 2011 | Vložit nový komentář...
Vložil: Solaris104Vloženo: 05. 07. 2015, 09:55:10
Cray 5 je moc pěkně udělaná konverze hry ze CPC. Využívá možnosti grafiky na ZX a je pěkně barevná. Musel jsem to hrát znovu, protože mi poprvé došly červené klíče. Hráč musí trošku uvažovat dopředu .
Vložil: ArtVloženo: 02. 05. 2011, 08:34:27
Pěkně provedená hra, i když mi připadá dost snadná a chybí jí něco, kvůli čemu bych měl chuť hrát ji znovu. Na první pokus jsem bez mapy a podfuků došel skoro na konec, chybělo mi otevřít poslední dveře, když došel čas. Hudba mi dost připomíná jedno staré demo na PC.

Pokud jde o nahrávání do počítače nebo emulátoru, nevím, jak to funguje ostatním, ale v tom souboru TAP vystaveném na WOS jsem byl nucen upravit nahrávací rutinu, aby to šlo nahrát do emulátoru X128. Pak už to jde nahrávat i do emulátoru Z80, ale po nahrátí prvního ze dvou obrázků se program zasekne.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist