English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Ancient Fighters

Ancient Fighters je hra, kterou recenzovali ve dvojčísle časopisu FIFO 24/25. Tam ji rovněž nabízeli k prodeji za 125,- Sk. Z recenze se dalo zjistit, že jejími autory jsou Miloš Novák, František Vojtek a Petr Krevňák. Několik let jsme se pokoušeli hru získat, ale neúspěšně. Autor František Vojtek hru již neměl a Petr Krevňák do ni jen dělal hudbu. Spousta lidí nám říkala, že ji měli doma na kazetě, ale nikdo ji již nebyl schopný najít. Až jednoho dne jeden známý Samista našel ve svém archívu upravenou verzi hry pro počítač Sam Coupé. V této verzi hry programátor Miloš Novák uvedl svou bratislavskou adresu, na které stále podniká. Neváhal jsem a napsal jsem mu e-mail. Kupodivu odpověděl a uvedl na sebe i mobilní kontakt. Sdělil mi, že kazetu se hrou má doma. Díky zhoršující se pandemické situaci s covidem jsem se domluvil s panem Novákem, že za ním vyšlu slovenského spectristu Daniela. Sešli se a díky nim máme k dispozici tuto dlouho hledanou hru. Moc jim děkujeme a teď již přistupme k vlastnímu titulu.

 

Nejprve se podíváme na intro, kde se dozvíme následující informace. Lid trpěl pod krutovládou tyrana Diocletiana. Rozhodli se, že zaútočí na podzemní úkryt Diocletianových společníků. Vybrali tři udatné bojovníky, které vyslali do katakomb pod Římem. Je to bývalý voják Titus, který už nechtěl páchat bestiální zločiny. Dalším bojovníkem je Marcus, který vystupoval v gladiátorských soutěžích. Třetím bojovníkem je Aulus, který absolvoval vojenskou školu. Tito starověcí bojovníci se utkají s Diocletianovými posluhovači ďábla a skoncují s nimi. Každý bojovník vejde do katakomb jiným vstupním otvorem. A co bude následovat, záleží na hráči.

 

Hra Ancient Fighters je dungeon ovšem bez RPG prvků. Na začátku hry si zvolíme ovládání, nechybí ani definice kláves. Ve hře hrajeme za tři bojovníky, mezi kterými se přepínáme klávesami 1, 2 a 3. Každý bojovník má k dispozici několik životů a energii. Při hraní se neobejdete bez mapy. Sice se malý výsek mapy zobrazuje při hraní, ale katakomby jsou pořádné bludiště. V katakombách narazíte na zavřené dveře, které otevřete přepnutím páky v jiné části labyrintu. Také zde narazíte na tajné průchody. Stačí rozbít zeď. Z kompletní mapy lze odhadnout, kde lze tyto tajné průchody nalézt. Samozřejmě jsou katakomby plné nepřátel. Mezi těžší protivníky patří kostlivec a otravný je had. Každý bojovník najde v bludišti kousek mapy, který potřebujete k úspěšnému dohrání. Hra běží na ZX 48 a podporuje AY zvukový interface, na kterém se přehrává hudba. Později vznikla i verze upravená pro Sam Coupé využívající zvukový čip SAA. Grafika hry je pěkná a rozhodně doporučuji si tento titul zahrát. Dungeonů na ZX Spectru moc není. Podaří se vám porazit ďábelské Diocletianovy posluhovače?

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Extra Vision, 1994
Autoři:  Miloš Novák, František Vojtek, Petr Krevňák
Žánr hry:  RPG (Role Playing Game)
Formát souboru:  TAP
Původní manuál:  Ancientfighters.txt
Kazetová obálka:  Ancientfighters.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Ancientfighters.rzx (327 KB)
Stažení hry:  Ancientfighters.zip (148 KB)

 

Publikováno: 15. 11. 2021 | Autor: Karel Onráček | Vložit nový komentář...
Vložil: Shine KamilVloženo: 06. 12. 2021, 11:18:50
Až mně překvapilo, jak je ta hra propracovaná. Grafika i hudba jsou na dobré úrovni.
Vložil: PeetoVloženo: 03. 12. 2021, 12:01:41
Coze?? Nasla sa?? Neuveritelne, gratulujem.
Vložil: mopVloženo: 03. 12. 2021, 09:55:15
Neuvěřitelné, gratuluju k záchraně staré hry.
Vložil: Solaris104Vloženo: 02. 12. 2021, 07:14:58
Když vylistuji BASIC loader SAM verze, tak tam Miloš Novák uvedl datum 2.5.1994.
Vložil: ugraugraVloženo: 01. 12. 2021, 23:44:00
Jooo, konečně jsme se dočkali :) Škoda, že se k tomu na blogu dostanu až za pár let. Jinak ví se, v jakém roce vznikla verze pro Sam? To by nám Miloš taky mohl případně prozradit.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist